Центр мікрохірургії ока

Міське очне відділення в Вінниці було відкрито в червні 1963 року на базі 2-ї міської лікарні, а вже через рік переведено в 3-тю міську лікарню. Першим завідувачем відділення було призначено лікаря-офтальмолога Антонюк Тамару Миколаївну, котра займала цю посаду до 1971 року. В очному відділенні, яке мало 30 ліжок, в той час проводилось лікування хворих з очною патологією, а також операції на всіх відділах очного яблука, повіках, сльотних органах. Крім того лікарі-офтальмологи 3-ї міської лікарні надавали ургентну допомогу хворим з травмами очного яблука і його допоміжного апарату на протязі робочого дня. Штат співробітників очного відділення складався з 2-х лікарів вищої категорії Смоловик Емми Андріївни та Кириленко Новелли Вікторівни, медичних сестер операційного блоку, маніпуляційних, палатних та старшої медсестри. Дружній колектив очного відділення 3-ї міської лікарні не одноразово був нагороджений грамотами, преміями за відмінну роботу та впровадження нових наукових досягнень в діагностику і лікування хворих на глаукому, катаракту та пересадку рогівки людини. В різні часи завідуючими відділення були: Смоловик Емма Андріївна, Кириленко Новелла Вікторівна та Дугельний Георгій Георгійович.

Зберігаючи традиції, удосконалючи роботу з діагностики та лікування офтальмологічних хворих, 17.02.2006 року Рішенням міської ради відділення отримало статус «Міський центр мікрохірургії ока». З 2008 року відділення стало базою кафедри Очних хвороб ВНМУ ім. М.І. Пирогова.


В теперішній час у відділенні надаються майже всі доступні на сьогодні види діагностики і відновлення зору. Ми намагаємось допомогти кожній людині в незалежності від важкості випадку.


В відділенні пацієнт може пройти стандартне офтальмологічне обстеження. Кваліфіковані лікарі-офтальмологи проведуть обстеження структур і параметрів очей, що дозволить виявити захворювання на будь-якій його стадії, надати прогноз динаміки його розвитку і підібрати ефективне лікування з урахуванням індивідуальних особливостей організму.

Технічне оснащення відділення – це сучасне обладнання від відомих світових виробників Європи, США, Японії, яке дозволяє провести точну діагностику і контроль лікування.

У відділенні проводиться: візіометрія, рефрактометрія, кінетична периметрія, Ультразвукова діагностика В-скан, біометрія А-скан, гоніоскопія, різні види офтальмоскопії та біомікроскопії, вимірювання внутрішньо очного тиску та його моніторинг:

  • добова тонометрія,
  • еластотонометрія,
  • навантажувальні проби.

При необхідності ми маємо можливість дообстежити хворих на базі кафедри очних хвороб Вінницького національного медичного університету, провести хворим ОСТ діагностику переднього відділу ока, сітківки та зорового нерву, комп’ютерну периметрію, отримати консультації співробітників кафедри. Укладено договір про співпрацю з Одеським інститутом очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова.

Після обстеження пацієнт отримує об’єктиву інформацію про своє захворювання і про всі можливі методи його лікування. Вибір напрямку лікування пацієнт може обрати після консультації з нашими лікарями, це може бути хірургічний, терапевтичний або оптичний напрямок.


У відділенні проводиться консервативне та оперативне лікування глаукоми. Обстежуються пацієнти з вперше виявленою і нестабілізованою формою глаукоми, проводиться індивідуальний підбір антиглаукоматозних препаратів, моніторинг ефективності консервативного лікування. При необхідності оперативного лікування глаукоми – застосовується імплантація різноманітних дренажних приладів (EX-PRESS, «клапан Ахмеда» та інші), віскоеластостомія, непроникаюча глибока склеротомія, синусотрабекулотомія. Проводяться оперативні втручання при неоваскулярній глаукомі і гіпотензивні втручання для лікування вторинної глаукоми.

При наявності у пацієнта катаракти і глаукоми проводяться комбіновані оперативні втручання: антиглаукоматозні операції в поєднанні з факоемульсифікацією катаракти та імплантацією інтраокулярної лінзи (ІОЛ).

Лікування катаракти проводиться за сучасними методиками. Виконується факоемульсифікація з імплантацією різних видів інтраокулярних лінз. Вся техніка та матеріали, які використовуються нашими спеціалістами, мають європейські сертифікати і пройшли необхідну реєстрацію в МОЗ України. Під час оперативних втручань використовуються тільки одноразові матеріали, які забезпечують профілактику інфекційних ускладнень.

Крім того, у нас постійно діє соціальна програма для пільгових категорій населення по забезпеченню штучними кришталиками.

Лікарі відділення «Центр мікрохірургії ока»:

Дугельний Андрій Георгійович – завідувач відділення, лікар-офтальмолог вищої категорії

Шарапов Ігор Володимирович – лікар-офтальмолог вищої категорії

Комаргородська Ірина Леонідівна – лікар-офтальмолог І категорії

Черешнюк Леонід Ігорович – лікар-офтальмолог, спеціаліст.