Варикозне розширення вен ніг: зародження і рішення проблеми

Захворювання судин, системи кровообігу та гемостазу складні і небезпечні. Боротися з ними також непросто, ось, наприклад, лікування варикозу скільки зусиль і терпіння вимагає. А життя нині така, що тільки і розташовує до варикозного розширення вен нижніх кінцівок. Хоч стояння за прилавком, хоч сидіння за комп’ютером, хоч незручне взуття, в якій треба ще й поспішати – все ускладнює відтік, викликає застій у венах ніг, а якщо така недуга батьків переслідував, то небезпека загрожує подвійно.

Молоденькі дівчата думають, що їм таке не загрожує, завжди ноги стрункими і легкими, тому, слідуючи моді, вибирають високі підбори і бігають на них днями. Головне – краса, а незручності можна і потерпіти, адже краса, як відомо, жертв хоче. А жертви можуть виявитися дуже великими…

Що таке варикоз і чому розширюються вени?

При порушенні структурної будови судинної стінки і зниження тонусу судин глибокі вени нижніх кінцівок нерівномірно розширюються. Цього процесу дуже добре сприяє надмірне навантаження на ноги. Кров, що надійшла артеріального русла великого кола кровообігу з лівого шлуночка, збагатила киснем і живильними речовинами нижні кінцівки і забрала вуглекислий газ і продукти обміну від них, мала б піднятися вгору по венах через правий шлуночок легке, щоб віддати непотрібне і забрати наступну порцію необхідних нижнім кінцівкам речовин.

Вени нижніх кінцівок обладнані клапанами, щоб піднялася кров назад не поверталася, адже вона долає тяжіння Землі, піднімаючись вгору. В розширених венах клапани не можуть закритися щільно, і тому вся кров не йде, а починає опускатися вниз і застоюватися. Потім до неї приходить нова порція і порушується кровообіг.

Від застою крові у венозних судинах починають утворюватися повільно тромби (згустки), які називають червоними, так як вони складаються, в основному, з еритроцитів. Тромб формує собі голову й хвіст, головкою прикріплюється до стінки судини, а вільний хвіст залишає для налипання тромбоцитів. Тромби, що утворилися, надовго прикріплюються до стінок розширених вен і стають міною уповільненої дії, бо відірвався і вийшов у кров’яне русло згусток дуже небезпечний, так як може закупорити життєво важливу артерію. Тромби відриваються, як правило, хвостовою частиною і відправляються в коротку подорож. Пройшовши благополучно праве передсердя, тромб може застрягти відразу в легеневому стовбурі, якщо володіє великими розмірами, або просунеться в легеневу артерію, яку благополучно подолати вже не зможе. Багато чули про раптової смерті, яку приніс тромб в артеріальні судини легень, медики це явище називають ТЕЛА (тромбоемболія легеневої артерії).

Де криється причина?

Сказати, що варикозне розширення вен нижніх кінцівок явище повсюдно зустрічається, – нічого не сказати. Але ж бувають люди, які доживають до глибокої старості і про варикозі навіть поняття не мають. Чому? Може спочатку вони знали таємницю або пролежали життя на дивані з піднятими ногами?

Для того, щоб структурна будова стінки судини венозного порушилося, особливо багато не потрібно, просто деякі уроджені особливості індивіда або умови, створені в процесі життя, можуть стати причиною початку патологічного процесу:

 1. Спадкова схильність, тобто людина від своїх батьків отримує, НЕ хвороба, а будова судин, прийнятне до розширення вен і захворювання;
 2. Жіноча стать у зв’язку з природним призначенням.
 3. Втрата еластичності і тонусу судинної стінкою виникає в результаті:
  • Професійних особливостей (робота, пов’язана з тривалим перебуванням у вертикальному положенні);
  • Надмірного навантаження при вагітності, ожирінні і заняттях спортом;
  • Гормонального фону, де провідне місце належить гормональної перебудови при виношуванні дитини, а також у клімактеричному періоді;
  • Постійного порушення харчування та харчових переваг продуктів, що впливає на судинну стінку;
  • Хвороб обміну;
  • Захворювань печінки (гепатит і цироз);
  • Артеріальної гіпертензії;
  • Куріння;
  • Венозно-артеріальних свищів, які можуть викликати розширення вен на ногах навіть у підлітків.

Як виглядає справжній варикоз ніг?

Крім таких описаних страшних подій, варикозна хвороба нижніх кінцівок просто неприваблива. На початку захворювання, коли розширилися 2-3 вінки, людина часто і уваги на це не звертає, але хвороба прогресує, і починаються проблеми. Вузли вилізли, шкіра на внутрішній поверхні гомілки блищить і змінює свій колір, а ці місця починають сильно свербіти. Шкіра травмується і покривається виразками. А якщо плюс до цього мати цукровий діабет? Розширення вен на ногах – не самостійна хвороба ніг, тут задіяний весь організм, адже це система кровообігу.

Таким чином, прояви варикозного розширення вен нижніх кінцівок можна представити в наступному вигляді:

 1. Відчуття втоми в ногах, тяжкість і набряклість кінцівок;
 2. Потовщені і покручені ділянки венозних судин, виступаючі над поверхнею шкіри гомілки темно-синіми вузлами;
 3. Ущільнена, потемніла, втратила еластичність в місцях ураження, шкіра;
 4. Судоми в ногах;
 5. Випадання волосся і печіння на ділянках варикозу;
 6. Свербіж у місцях варикозних вузлів.

По мірі розвитку захворювання симптоми варикозу стають яскравіше і тягнуть за собою інші події:

 • Посилення болю;
 • В результаті застою – дерматит, екзема і виразка пошкоджених ділянок;
 • На сверблячих місцях з’являються пухирці і тріщини, які дають кровотеча при найменшому травмуванні. А там де є кровотеча, завжди присутній тромбоутворення. Такі прояви здатні, в свою чергу, легко ускладнюватися тромбофлебітом, для якого характерні наступні ознаки:
  1. Задишка, нестача повітря, слабкість;
  2. Підвищення температури хворої кінцівки, шкіра її гаряча і щільна;
  3. Біль по ходу судини;
  4. Почервоніння кінцівки по ходу ураженої вени.

Слід зауважити, що тромбофлебіт дуже небезпечний і вимагає негайної медичної допомоги!

Особливі види варикозу

Жіночий варикоз

Звичайно, варикоз найбільше притаманний венах нижніх кінцівок, але розширення вен малого тазу теж явище нерідке і можна собі уявити до чого органи там можуть дійти, адже оком не видно, що відбувається у венах внутрішніх органів. Особливо в цьому плані «процвітає» жіночий організм, у жінок навіть є окрема група «своїх» варикозов. Фізіологічні особливості представниць прекрасної половини людства привертають до цього захворювання більше, так як природа нагородила їх функцією дітонародження і забезпечила спеціальними органами, де кровообіг дуже інтенсивне, що вимагає великої кількості вен і артерій. Коли жінка готується стати матір’ю, то організм має перебудуватися і забезпечити нормальне виношування. Зрозуміло, навантаження на організм колосальна і застій і в малому тазу і нижніх кінцівках, має місце. Варикозне розширення вен при вагітності стане відправною точкою для розвитку захворювання в подальшому, де розширення вен малого тазу теж, можливо, займе «гідне» місце і з часом почне становити загрозу не тільки здоров’ю, але й життю людини.

Вся біда в тому, що розширення вен малого тазу просто так не побачиш, для цього необхідне спеціальне обладнання, адже венозні судини малого тазу не такі доступні, як на ногах. Однак вони теж утворюють вузли, аналогічно з венами ніг можуть містити тромби, які можуть відриватися і «пускатися у вільне плавання», на жаль, недовгий… Варикозне розширення вен малого тазу може стати причиною внутрішньої кровотечі. Операції на органах малого таза, особливо в гінекології, передбачають обов’язкове використання компресійного трикотажу (еластичні панчохи і колготки) для попередження небезпечних для життя ускладнень, пов’язаних з відривом тромбу.

Чоловічий варикоз

Варикоз у чоловіків трапляється в меншій мірі, ніж у жінок, але у випадку з ураженням ніг проявляється аналогічно. Тому все, що сказано вище і нижче – повністю застосовно до сильної статі.

Варто додати, що чоловіки можуть похвалитися особливим чоловічим варикозом – розширенням вен сім’яного канатика (варикоцеле). На щастя, цей вид чоловічого варикозу добре оперується і для життя особливо не небезпечний, але все-таки краще обійтися без нього.

Ретикулярный (косметичний) варикоз

Буває, що через шкіру гомілки або стегна раптом починає проступати сіточка дрібних кровоносних судин. Особливо вразливих можна відразу заспокоїти – це, так званий, ретикулярный варикоз, або варикоз поверхневих вен. Він доброякісний і як би не зовсім справжній. Прогресування і серйозні ускладнення йому не притаманні, він, загалом-то, крім маленького косметичного недоліку, нічим не загрожує. Тому ретикулярный варикоз нижніх кінцівок ще іменують косметичним.

А от не особливо вразливим слід пам’ятати, чим небезпечний варикоз на ногах і приступати до боротьби з ним ще на ранніх стадіях, які бувають просто пропускає і пропущені самим хворим. Однак, довідавшись про хворобу, майбутні пацієнти судинного хірурга все-таки намагаються обійтися без операції в подальшому, цікавляться рецептами народної медицини і часто цілком успішно справляються з прогресуванням недуги в домашніх умовах.

 

 

Долікарське лікування народними засобами

На перших порах хворий намагається лікувати варикоз на ногах, радячись з колишніми родичами, друзями і знайомими. І вони допомагають, тому що хвороба поширена і люди багато про неї знають. Співчуваючи товаришеві по нещастю, кожен намагається прийняти участь в його долі і запропонувати свій перевірений рецепт.

Одні пропонують сісти на дієту, схуднути і почистити судини, інші рекомендують спеціальні еластичні панчохи і колготки, які самі носять, треті взагалі п’явок пропонують…

Харчування при варикозі

Безсумнівно, харчування при варикозі роль грає. І чималу. Схуднути при варикозі дійсно дуже «пользительно», тому з цього і слід почати, звичайно, не вдаючись до численних рекламних продуктів, які, може бути, і гарні для схуднення просто, але протипоказані при лікуванні варикозного розширення вен.

При варикозній хворобі нижніх кінцівок в першу чергу слід забути:

 1. Про алкоголь (геть);
 2. Міцному кави;
 3. Консервованих, гострих і копчених продуктах;
 4. Солодощі і сіль варикоз не любить також – вони затримують воду в організмі;
 5. Смажену картопельку дуже добре замінити «картохой в мундирі» і послухати, що радять знаючі люди. А знаючі радять:
  • налягти на продукти, багаті вітамінами А і Е, хоча і З теж заваді не стануть;
  • зерна пшениці, жита і вівса, капуста всіх сортів і соєві, а морква, агрус і шипшина особливо благотворно подіють на венозні стінки;
  • необмежена кількість овочів, свіжих соків цитрусових, ягоди чорниці, журавлини та полуниці у свіжому вигляді;
  • кропива, кріп і петрушка в салатах, допоможуть не тільки при варикозі, але і помітно знизити вагу.

Яблучний оцет проти варикозу

Яблучний оцет повсюдно продається в магазині і коштує зовсім не дорого. На смак приємний. Для лікування беремо:

2 чайних ложки оцту, додаємо ложечку меду, заливаємо очищеною водою у кількості 200-250 мл і випиваємо вранці натщесерце. Розведеним у співвідношенні 1:10 яблучним оцтом добре ввечері натирати гомілки, до ранку судини це відчують.

Рецепт настоянки каштанової

Також для лікування варикозу ніг застосовують різні настої і відвари, де дуже дієвим вважається рецепт настоянки з каштанів, яку готують таким чином:

 1. свіжі красиві плоди каштана, які прямо під ногами валяються восени, збирають;
 2. ріжуть на 4-5 частин і відправляють в м’ясорубку;
 3. відважують 50 грамів і додають до протертої маси 500 грамів горілки (пляшку);
 4. майбутню настоянку ставлять у темне місце на 10-14 днів, а решту перетерту каштанову масу викладають сушитися (згодиться наступного разу);
 5. після закінчення зазначеного терміну, настоянку (можна процідити, а можна і так використовувати) відливають у пляшечку, щоб пити щодня, решта – в холодильник;

Зважаючи на те, що каштан впливає на артеріальний тиск, то і приймати ліки рекомендується у відповідності з АД. 30-40 крапель на ложці кип’яченої води 3-4 рази на день перед їдою – при нормальному тиску і 1-2 рази в день при зниженому. Курс лікування – 1 місяць, потім перерва, а через 2 тижні, при необхідності курс можна повторити.

Крім того, щоб лікувати варикоз на ногах, можна використовувати настоянку з каштанів для натирань гомілок. За відгуками людей, що такий метод чудово допомагає, декому навіть вдалося вилікувати варикоз на ранніх стадіях. Ну, а тим, кому з лікуванням дієтою і настоянками не дуже пощастило, але до лікаря йти не хочеться, народна медицина рекомендує «старі добрі», але не забуті п’явки.

П’явки! Страшно? Проте допомагає…

Перш ніж почати лікування п’явками при варикозі, багато хворі намагаються отримати інформацію – що та як, що абсолютно природно. П’явки на вигляд страшні і відразливі. Багато хто пам’ятає, як в дитинстві, купаючись у водоймах, шарахалися від них. Тоді п’явка була взагалі головним ворогом, хоча бабусі розповідали, що в старовину п’явки тримали земські лікарі в спеціальних баночках і використовували майже в кожному випадку, який передбачав кровопускання (одне з небагатьох методів лікування багатьох хвороб).

Лікування п’явками називається – гірудотерапія. Ця назва походить від слова гірудин – спеціальний фермент, що знаходиться в слині п’явок, який перешкоджає згортанню крові. Присмоктавшись, п’явка відвалиться тільки тоді, коли нап’ється, а кров тонкою цівкою ще деякий час буде витікати… Природно, неважко здогадатися, що коли у венах є застій, то «зайву» кров п’явка допоможе витягти, а, може бути, своєю слиною і розчиняє тромби. І виявляється, п’явку ніхто не забував, у деяких людей вирощування медичних п’явок стало непоганим бізнесом, адже не кожна п’явка володіє такими цілющими властивостями, тут потрібні спеціальні п’явки. Вирощені на таких фермах тварини, відправляються в медичні центри, що спеціалізуються на гірудотерапії.

Пора до лікаря!

Консервативне лікування

Буває, що своєчасно розпочате лікування зупиняє патологічний процес, і люди живуть далі без лікаря, підтримуючи себе народними засобами, режимом і дієтою. А трапляється, коли хвороба запущена і вже не можуть допомогти:

 • Настої і відвари;
 • Компресійний трикотаж;
 • Мазі і креми, що рекламуються в засобах масової інформації;
 • Масаж і гімнастика;
 • Навіть гірудотерапія не допомагає.

Значить, настав час відвідати лікаря. В реєстратурі будь поліклініки пояснять, що розширенням вен нижніх кінцівок займається спеціальний хірург по судинах – флеболог.

Звичайно, медицина завжди прагне обійтися без радикальних заходів, тобто, без операції, до останнього пробуючи консервативне лікування. Будь-яка операція, нехай навіть найпростіша, пов’язана з порушенням цілісності кровоносних судин, а, стало бути, з тромбоутвореннями, що і так має місце при варикозному розширенні венозних судин. Крім того, будь-яке оперативне втручання потребує забезпечення анестезією. Тут слід враховувати вік хворого, адже відомо, що в літньому віці варикоз часто супроводжують хронічні захворювання органів дихання і серцево-судинної системи, а ця обставина значно ускладнює вибір і ведення наркозу. Тому судинний хірург лікує варикоз спочатку консервативно.

До консервативним методам лікування, крім мазі, крему і таблеток від варикозу, відносять і такі види малоінвазивної хірургії, як компресійна склеротерапія (склерозуючий терапія) і лазерна коагуляція варикозних вен, так як таке лікування не вимагає перебування в стаціонарі, мало травматично і майже безболісно.

Для лікування варикозного розширення вен нижніх кінцівок призначають ліки, що покращують відтік крові по венах, що захищають стінку і розріджують кров. До них відносяться:

 1. Флеботоніки (венотоніки): антистакс і венитон (рослинного походження), флебодіа 600, детралекс;
 2. Дезагреганти, які розчиняють згустки: курантил, трентал;
 3. Препарати, що перешкоджають згортанню крові (антикоагулянти) – гепарин та його похідні;
 4. Мазі від варикозу, гелі і креми місцевого призначення, що надають лікувальний ефект по перерахованим вище критеріям – ліотон гель, куріозін;
 5. Нестероїдні протизапальні лікарські засоби: реопірин, диклофенак, німесулід.

Проникнути в венозний посудину

Склерозуючий терапія може самостійно лікувати варикоз на ногах у початкових стадіях захворювання, коли функція клапанів ще не порушена, а ще цей метод чудово справляється з ретикулярних варикозом, зовсім не залишаючи слідів хвороби. Лікування варикозу склерозированием здійснюється флебологом, який вводить у вену розчин хлористого заліза в певній концентрації.

Напевно, в усі часи хірургія була, є і буде головним способом вилікувати варикоз, тому такі методи, як лікування лазером завжди будуть популярні і серед лікарів, і серед пацієнтів. Безсумнівно, коли хворий все бачить і чує під час операції, заздалегідь не боїться, що не прокинеться (більшість пацієнтів перед втручанням впадає в паніку з такого приводу) – це багато значить.

Лікування варикозу лазером хворі переносять добре, хоча тут теж є післяопераційний період і деякі незручності, пов’язані хоч з невеликою, але втручанням. Можуть з’явитися синці і болючість вздовж коагулированной вени, іноді через кілька днів підвищується температура тіла до субфебрильної. Ці явища швидко проходять, якщо приймати нестероїдні протизапальні препарати (диклофенак, німесулід). Відразу після операції хворому не тільки дозволено вставати, але і рекомендовано походити, правда, надівши (в обов’язковому порядку!) компресійний трикотаж.

Лазерне лікування здійснюється шляхом внутрішньосудинного впливу теплової лазерної енергії безпосередньо на венозну стінку і прикріплені до неї тромби, які повинні заместиться сполучною тканиною. Та й сама відень з часом (протягом року приблизно) перетвориться в сполучнотканинний шнур.

Лазерна коагуляція варикозних вен досить ефективний метод, що має мінімальне число протипоказань, не володіє негативними побічними ефектами, не викликає алергічних реакцій. Лазерне лікування добре переноситься хворими і може застосовуватися у осіб похилого та старечого віку. А врахувати протипоказання, вибрати правильно дозування, професійно провести процедуру і обійтися без цієї операції – справа фахівців, тому що справжня операція при варикозі нижніх кінцівок – досить серйозна річ з масою протипоказань і ускладнень.

Радикальна операція при варикозі складна у виконанні, багата на «сюрпризи» і відноситься до крайніх заходів, все-таки справа стосується системи гемостазу, яка неодмінно відреагує на будь-які втручання. На жаль, не завжди адекватно. Тому завдання лікаря – пояснити своєму пацієнтові, як не потрапити на операційний стіл, а от профілактика такої перспективи має стати метою всього життя пацієнта, адже його здоров’я – в його руках.

Без варикозу можна і обійтися: 12 речей, які потрібно зробити прямо зараз!

Дивлячись на розширені вени батьків, добре б вчасно задуматися, що ця патологія має спадкову схильність і прийняти всі заходи для того, щоб уникнути подібних неприємностей. А буває, що варикоз вже піддався лазерному лікуванню, але і в цьому випадку для заспокоєння немає підстав. Варикозне розширення вен нижніх кінцівок – захворювання рецидивуючий, а, якщо хтось вважає, що вилікувати варикоз можливо повністю, той глибоко помиляється. Його можна запобігти або зупинити, але забути про себе він не дозволить.

Профілактика, профілактика і ще раз профілактика – ось що необхідно для боротьби з розширенням вен на ногах. З чого почати?

Ні з понеділка, ні з 1-го числа, ні з наступного місяця або з Нового року, а зараз впроваджуємо 12 правил:

Момент №1: Харчування і зайва вага

Почати, звичайно, слід з дієти, харчування при варикозі повинно бути переважно рослинного походження, багате вітамінами і легке.

Від надмірної ваги, при його наявності, необхідно позбавлятися будь-яким шляхом, бо під його вагою навряд чи вже почали розширюватися вени зупиняться, якщо навіть здорові погано переносять таке навантаження.

Момент №2: Життя в русі

Роботу слід вибирати рухливу і фізично не дуже напружену, навіть якщо хочеться по таланту і здібностей, не потрібно забувати про затамувавши десь в судинах варикозі. Ну, а коли всупереч всьому, обрана професія сидяча або стояча, то періодично встати, пройтися, а краще пробігтися по сходах, зробити нехитрі вправи для ніг, постоявши навшпиньки або присідаючи, завжди можна знайти.

Момент №3: Краще здорові ноги на середньому каблуці, ніж хворі на високому

Підбори неймовірної довжини краще залишити ще в магазині, а придбати симпатичні зручні туфельки на підборах у 5-6 см (мало що у подруг аж 15-сантиметрові підбори, от нехай вони на них і ходять). Взуття повинна бути виготовлена з натуральних матеріалів, відповідати розміру і не перешкоджати кровообігу.

Момент №4: Компресійний трикотаж

Компресійний трикотаж при варикозі буде чудовим доповненням до підібраного взуття. На еластичних панчохах і колготках великими літерами не написано, що вони призначені для лікування варикозу, зате ніг яке зручність.

Момент №5: Активний спорт

Заняття спортом виключати ніяк не можна, а то багато хто думає, що будь навантаження на вени впливає, починають жаліти себе і приходять до гіподинамії, а венах це зовсім не сподобається. Інше питання, які види спорту переважні при варикозі. Плавання «в кориті, в помийниці, в річці, в струмочку, в океані» – образно сказано, але сенс має: плавання найкращий помічник у боротьбі з розширенням вен на ногах. А ще… їзда на велосипеді. Ці види спорту не тільки фізкультура і профілактика варикозу, але і величезне задоволення.

Важливо!  Важка і навіть легка атлетика, гирьовий спорт та інші види, що потребують надмірних зусиль, не підійдуть ні хлопчикам, ні дівчаткам. І з цим потрібно змиритися.

Момент №6: Лікувальна гімнастика пару раз в день

Фото: приклад простих вправ для боротьби з варикозом

Лікувальна гімнастика при варикозі нижніх кінцівок – невід’ємна частина профілактичних заходів, вона зовсім не складна у виконанні, не стомлює, тому кілька хвилин вранці і/або ввечері необхідно виділити. А якщо робити щодня, лежачи на підлозі, вправу «велосипед» (його всі знають), то ніякої варикоз не прокинеться. І вени будуть вдячні.

Відео: комплекс вправ для ніг

Момент №7: Масаж ніг

Масаж ніг при варикозі – засіб дуже ефективний і приємний. Можна робити і самому, але краще, щоб періодично цим займалися професіонали, що знають добре анатомічна будова і фізіологічні особливості венозних судин. Зрозуміло, цілий рік на масаж до фахівця ходити і важко фізично, і невигідно матеріально, тому щоденний самомасаж власними руками і пару разів на рік у масажиста – буде нормально.

Момент №9: Не сидимо нога на ногу!

Від звички закидати ногу за ногу позбутися раз і назавжди, а натомість можна придбати «американську», над якою ми часто саркастично насмехаемся, коли бачимо, як в американському фільмі герої запросто закидають ноги на стіл, не вважаючи це поганим тоном. Вони думають про себе і профілактикою варикозу на кожному кроці займаються. А ми? Ми теж будемо.

Момент №10: Гігієна та догляд за ногами

Можливо, не варто зайвий раз нагадувати про те, що ноги потрібно тримати в чистоті, доглядати за їх шкірою, уникати саден, подряпин і тріщин, що сприяють проникненню інфекції. І, Боже, підчепити грибок, з ним доведеться нещадно боротися. Кожен вечір ніг бажано влаштовувати водні процедури у вигляді заспокійливих ванн з хвойним екстрактом, після яких буде добре змастити ноги пом’якшувальною тонізуючим кремом. І ногах приємно, і сон покращиться. А спеціальний крем або мазь від варикозу після ЛФК і масажу заспокоїть і розслабить вени нижніх кінцівок.

Момент №11: Народні рецепти мають право на життя і застосування

Не ігнорувати народну медицину, настої, відвари, примочки – все можна приготувати в домашніх умовах і лікувати варикоз народними засобами-

Момент №12: Виключаємо шкідливі звички!

Останню сигарету краще не докурювати, а викинути разом з пачкою, щоб ніколи більше не купувати і в руки не брати.

І все-таки, направивши сили на виконання профілактичних заходів, все одно іноді потрібно згадати про судинному хірурга, а якщо він тільки подивиться і засвідчить, що йому поки робити нічого, значить, все чудово, значить, труди не пропали даром.