Головний біль: причини і симптоми. Чому болить голова. Як уникнути і позбутися головного болю?

Головний біль хоча б раз у житті відчуває кожна людина. Цифри медичної статистики свідчать, що близько 15% людей дійсно не знають, як болить голова. Проте, таких людей можна було зустріти ще 10-15 років тому, а сьогодні їх все менше.

Причини головного болю: чому болить голова
Головні болі знайомі переважній більшості людейі. Фахівці кажуть, що на сотню чоловік тільки п’ять можуть відчувати головний біль через серйозне захворювання. В інших випадках від головного болю цілком можна позбутися, або, принаймні, звести неприємн івідчуття до мінімуму. Що ж є причиною головного болю? Адже не може голова боліти просто так? Найчастіше голова у нас болить з двох причин: перша – напруга, друга – мігрень.
Головний біль напруги
Найбільш поширений вид головного болю – головний біль напруги, і її так чи інакше відчувають близько половини населення планети. Голова починає нити, потім її здавлює і стискає, як обручем, біль стає тупим і виснажливим.
Багато людей продовжують працювати, займатися повсякденними справами на тлі цього болю. Проте, при цьому вони відчувають себе розбитими, втомленими і нещасними.
Найчастіше такий біль переслідує людей, що годинами працюють в офісах, за комп’ютером, в задушливій і монотонній атмосфері.

golova2

Назва цього виду болю говорить сама за себе: вона виникає від напруги, а саме – напруження м’язів і зв’язок, а також сухожиль чола і потилиці. Постійно напружені м’язи плечового поясу теж можуть стати причиною головного болю.

golova3
Як виникає напруга? Причиною може бути що завгодно. Можливо, це емоційний і психологічний стрес, конфлікти, сидяча робота, у тому числі за комп’ютером, часте перебування за кермом, погодні умови, недосипання і неправильний режим харчування, фізичні та розумові навантаження.
Головний біль у цьому випадку може вважатися захисною реакцією нашого організму, якому просто необхідні відпочинок і розслаблення. Якщо нічого не зробити, біль стане хронічною, додасться нудота і втрата апетиту. У таких випадках іноді вистачає регулярної гімнастики, розслаблення і масажу.

Як позбутися головного болю
Не поспішайте відразу ковтати пігулки, інакше ви швидко до них звикнете, і тоді причиною головного болю може стати саме звикання до ліків.
Пам’ятайте, що будь-яка пігулка для організму – це черговий стрес.
Якщо ви на роботі, то зробіть масаж м’язів чола, скронь і потилиці, вийдіть на свіже повітря, зробіть декілька спокійних вправ для м’язів шиї і верхнього плечового поясу.


golova5 golova4

Заваріть собі трав’яний чай: з м’ятою, пустирником, мелісою або валеріаною, але не пийте розчинну каву – це лише тимчасовий ефект полегшення, а потім біль повернеться.
Взагалі, ваше робоче місце повинне бути максимально зручним. Часто причиною втоми є лампи денного світла. Краще використовувати для освітлення робочого місця звичайну настільну лампу, і не сидіти в одній позі по кілька годин. Навчіться влаштовувати собі перерву щогодини, хоча б на кілька хвилин, і намагайтеся при цьому вийти на повітря.
Повернувшись додому, прийміть контрастний душ або теплу ванну з сіллю, хвойним екстрактом, а перед сном випийте чашку теплого молока з медом. Якщо біль полегшити не вдається, прийміть знеболюючу пігулку – анальгетик, але це – в крайньому випадку. Приймати таблетки допустимо раз на тиждень – у противному випадку ви ризикуєте звикнути до них, і не зможете без них обходитися.

Мігрень – причина головного болю
Інша поширена причина головного болю – мігрень. При мігрені часто болить права або ліва половина голови, або обидві по черзі. Біль може бути досить сильною, її характер пульсуючий, вона може наростати, потім може з’явитися нудота, хвороблива реакція на світло та інші болісні симптоми. Такий стан іноді триває від кількох годин до кількох діб.

golova6

Мігрень вважається спадковим захворюванням, і до неї схильні до 15% людей. В основному це жінки, хоча чоловіки теж страждають мігренню. Фахівці говорять, що позбутися від мігрені повністю не вдасться, однак можна значно полегшити перебіг хвороби, і зробити її напади досить рідкісними.
При мігрені голова болить тому, що судини головного мозку розширюються і подразнюють рецептори. Причиною частого розширення судин може бути недостатність сну або порушення гормонального балансу, надмірні фізичні навантаження і вживання деяких продуктів.
Якщо ви схильні до нападів мігрені, виключіть зі свого раціону алкоголь, особливо червоне вино, шоколад, цитрусові, горіхи, копчені продукти, а також напівфабрикати з додаванням глутамату натрію. Тверді сири, яйця теж часто викликають головний біль, тому краще звести ці продукти до мінімуму. Не вживайте більше однієї чашки кави на день. В даний час існують знеболюючі препарати, розроблені саме для боротьби з мігренню – їх вам призначить лікар.

golova7

Як уникнути головного болю
І ще кілька простих рекомендацій про те, як уникнути головного болю, і що робити, якщо все-таки виник головний біль.
У холодну погоду не виходьте на вулицю з непокритою головою. Одягніть хоча б легку шапочку, тонкий шарф або косинку.
У головного болю майже завжди є зовнішні причини. Намагайтеся відстежувати їх, і уникайте подібних ситуацій у майбутньому. Якщо у вас метеозалежність, не варто заздалегідь програмувати себе на те, що у вас буде боліти голова. Перестаньте слухати прогнози про магнітні бурі і інші аномалії, і приймати їх на свій рахунок. У оптимістів голова болить набагато рідше.
Намагайтеся дотримуватися звичного вам режиму дня, і спати стільки, скільки ви звикли. Порушивши режим сну, не важливо, в який бік, ви ризикуєте отримати розбитий стан і головний біль.
Навіть якщо вам здається, що у вас зовсім немає часу для прогулянок, відійдіть від комп’ютера і вирушайте на вулицю – у будь-яку погоду! — Перед сном обов’язково провітрюйт екімнату, а якщо можливо, спіть з відкритою кватиркою.
Якщо голова розболілася, то намагайтеся уникати різких рухів і звуків, а також запахів і різкої зміни температури.
Психологічний фактор часто є основною причиною головного болю. Спроюбуйте такий спосіб: не беріть цілу таблетку, відламайте частину, і покладіть в стакан з водою. Коли таблетка розчиниться, повільно випийте воду з ліками, уявляючи, що таблетка була цілою. Через деякий час проаналізуйте свої відчуття – біль повинна піти.
Не варто брати на себе більше, ніж ви в змозі встигнути фізично. Не карайте себе за помилки, а дозволяйте собі бути просто людиною, більше розважайтеся і відпочивайте. І тоді головний біль буде для вас рідкісним гостем!

golova8

І останнє. Якщо голова болить протягом тривалого періоду часу, якщо характер головного болю раптово змінився, а їх інтенсивність зросла, то візит до лікаря відкладати не вартою. Діагностика захворювання на ранній стадії допоможе якнайшвидшому одужанню.

Не хворійте! До зустрічі!