Хоспіс

Хоспіс – заклад для надання медичної та соціальної, психологічної допомоги хворим з обмеженим прогнозом життя. Основне завдання – надати допомогу, знеболити, дати можливість відійти з життя достойно. Іншими словами забезпечення гідного життя до останнього подиху безнадійно хворої людини.

Стан надання та перспективи розвитку хоспісної та паліативної допомоги в регіоні

Хоспіс – структура медико-соціальна, з обстановкою, що наближена до домашньої. Така позиція в організації “Хоспісу” допомагає забезпечити інкурабельному пацієнтові психологічний комфорт, який базується на індивідуальному підході в кожному конкретному випадку, з урахуванням стану здоров’я, психологічних чи соціальних потреб. Слово Боже – це світло для керування життям, пожива для підтримки душі і потіха у дні смутку. Кожен пацієнт має право і можливість його почути. Хвора людина потребує любові, людського тепла, опіки та милосердя. Саме такі умови і зобов’язані створити людині в останні дні її Земного життя.

До сьогодні у Вінниці не було єдиного відділення, яке б спеціалізувалось на наданні медичної допомоги важкохворим вінничанам. Тому люди, які страждають на невиліковні хвороби, отримували допомогу в різних лікувальних закладах міста. Тому, враховуючи досвід різних розвинених країн, було прийнято рішення створити у Вінниці хоспіс, де б люди могли проходити симптоматичне лікування та отримувати полегшення болю, яким супроводжується ряд хвороб.

Тому на базі Міської клінічної лікарні №3 було відкрито Хоспіс на 25 ліжок. Заклад надає допомогу важкохворим людям з невиліковними діагнозами та включає в себе медичну, психологічну та духовну підтримку пацієнтам і членам родини. Паліативна допомога надається пацієнтам з невиліковними діагнозами.  Вона спрямована не на вилікування хвороби, а на максимальне покращення якості життя хворих.

Діяльність Хоспісу здійснюється відповідно до чинного законодавства України, директивних та інструктивно-методичних документів Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства соціальної політики та праці України, управлінь охорони здоров’я й управлінь праці та соціальної політики обласних державних адміністрацій, місцевих органів влади, власного Статуту (Наказ МОЗ України № 41 від 21.01.2013: «Про організацію паліативної допомоги в Україні», Наказ МОЗ України від 07.11.2011р. № 768 «Про затвердження табелів матеріально-технічного оснащення та примірних штатних нормативів закладу охорони здоров’я “Хоспіс”, виїзної бригади з надання паліативної допомоги “Хоспіс вдома”, паліативного відділення», Наказ МОЗ України від 30.12.2011року № 1008 «Про затвердження примірних положень про заклади охорони здоров’я», Наказ МОЗ України від 19.08.2011року № 524 “Про затвердження Плану заходів Міністерства охорони здоров’я України щодо організації підготовки проектів актів, необхідних для забезпечення реалізації Закону України від 7 липня 2011 року N 3612-VI “Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві”, Рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради №580 від 06.03.2014 року «Про надання дозволу на проектування «Реконструкції приміщень КЗ ЦПМСД №5 по вул. Маяковського, 138 в м. Вінниця для створення Хоспісу»).

Пацієнтів обслуговує завідуючий відділенням, лікар-терапевт, лікар-психотерапевт, медичні сестри та молодші медичні сестри. Усі вони пройшли спеціалізацію з паліативної медицини.

Палати оснащені системою виклику медичного персоналу, це радіо кнопка, вона знаходиться у зручному місці для пацієнта. При натисканні на таку кнопку йде виклик на браслет медичної сестри, на браслеті вказано з якої палати йде виклик. У палаті також є система відеоспостереження, кожна камера направлена на ліжко, все це виводиться на центральний пост, де на великому екрані зібрана картинка з усіх палат. В кожній палаті знаходиться айпі-телефоніст, є можливість телефонувати по місту і по міжміському зв’язку, через телефон є можливість доступу до мережі Інтернет. Ліжка функціональні, мають електропривід, керувати позу пацієнт може за допомогою пульта, для цього не потрібно нічого крутити і когось викликати. Одним дуже важливим апаратом паліативної допомоги це концентратор кисню який також знаходиться в кімнатах.

Головним завданням хоспісу є забезпечення комфорту в найскладніший період життя людини.