Грип є найбільш поширеним гострим респіраторним вірусним захворюванням, особливість якого у надзвичайно швидкому поширенні, важкому перебігові та значної кількості ускладнень.
Джерелом інфекції при грипі є хвора людина, або вірусоносій. Важливим чинником розповсюдження грипу є хворі з легкими та нетиповими формами, котрі практично не звертаються за допомогою та відвідують місця скупчення людей – роботу, навчальні заклади, магазини, користуються громадським транспортом і т. і.
Механізм передачі вірусу грипу повітряно-крапельний – при кашлі, чханні та через предмети побуту. Сприйнятливість до грипу дуже висока у людей всіх вікових груп, відносно менша у немовлят віком до 6 міс (імунітет від матері).
Неспецифічна сезонна профілактика складається з низки заходів для підвищення резистентності організму до дії не лише збудників грипу, але й інших ГРВІ:
– повноцінне харчування з включенням вітамінів у природному вигляді;
– загартування;
– вживання загальнозміцнюючих, тонізуючо-імуномодулюючих препаратів та препаратів цілеспрямованої імуностимулюючої дії (перед застосуванням обов’язкова порада лікаря).
Проте, найбільш ефективним засобом, що забезпечує профілактику грипу і встановлення контролю над цим захворюванням є вакцинація. Її рекомендовано всім особам старшим за 6-и місячний вік.
За рекомендацією ВООЗ для забезпечення максимального захисту від вірусів, циркуляція яких очікується саме цього сезону, щорічно змінюється штамовий склад вакцин.
Для Північної півкулі в сезоні 2017 – 2018 років в склад вакцин проти грипу включені наступні штами вірусів:
– A/Michigan/45/2015 (H1N1) pdm09 – подібний вірус,
– A/Hong Kong /4801/2014 (H3N2) подібний вірус,
– вірус B/Brisbane/60/2008.
На сьогодні оновлений штамовий склад затверджено для 4 вакцин проти грипу. Наголошуємо, що ризику захворіти на грип після щеплення немає, оскільки жодна вакцина не містить живих вірусів. Єдиним протипоказанням може бути алергія на курячий білок, оскільки вакцину виготовляють на основі клітин курячих ембріонів.
Вакцини проти грипу:
ІНФЛУВАК® (INFLUVAC®) ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ГРИПУ, ПОВЕРХНЕВИЙ АНТИГЕН, ІНАКТИВОВАНА, виробник Абботт Біолоджікалз Б.В., Нідерланди;
ІНФЛУЕНЗА ВАКСІН, виробник Хуалан Біолоджікал Бактерін Ко., Лтд., Китай;
ДЖІСІ ФЛЮ / GC FLU ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ГРИПУ (РОЗЩЕПЛЕНИЙ ВІРІОН, ІНАКТИВОВАНИЙ), виробник Грін Кросс Корпорейшн, Корея;
– ВАКСІГРИП / VAXIGRIP СПЛІТ-ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ГРИПУ ІНАКТИВОВАНА РІДКА, виробник Санофі Пастер, Франція.
Усі засоби профілактики грипу, в тому числі вакцинація, мають особливе значення для людей, які належать до груп ризику. Для цих людей грип становить найбільшу небезпеку, а вчасна регулярна профілактика здатна врятувати життя.
До груп ризику входять:
Медичного характеру:
вагітні жінки;
особи віком понад 60 років;
хронічні захворювання легень, в тому числі бронхіальна астма, часті ГРВІ;
ендокринологічна патологія – зайва вага понад 30% від маси тіла, тяжкі форми цукрового діабету;
хворі з імунодефіцитами – первинні імунодефіцити, аспленія, ВІЛ-інфекція, тривала імуносупресивна терапія;
онко- та онкогематологічні захворювання;
серцево-судинна патологія в стадії декомпенсації;
ниркова недостатність;
гемолітичні анемії, гемоглобінопатії;
хворі, які знаходяться на постійному лікуванні препаратами аспірину.
Епідемічного характеру:
медичні працівники;
школярі з 7 років;
студенти ВУЗів;
викладачі, персонал ДДЗ;
працівники транспорту торгівлі, сфери обслуговування.
Корисні звички для профілактики грипу
Хоча найкращий спосіб вберегтися від сезонного грипу – щорічна вакцинація, деякі прості правила допоможуть уникнути хвороби.
1. «Захворів – сиди вдома»
Візьміть лікарняний. Грип швидко передається, тому так званий «трудовий героїзм» (коли ви хворі йдете на роботу) лише сприятиме поширенню інфекції.
2. Уникайте близького контакту з хворим
Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, у яких застуда, нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію з іншими людьми, щоб вберегти їх від хвороби.
3. Прикривайте ніс та рот
Під час кашлю та чхання грип розповсюджується особливо швидко. Прикрийте серветкою рот та ніс — це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.
4. Мийте руки
Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.
5. Намагайтеся не торкатися обличчя
На руках дуже багато мікробів. Торкаючись руками обличчя ви збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот та ніс.
6. Провітрюйте та дезинфікуйте приміщення
Регулярно провітрюйте приміщення, ретельно очищайте та дезинфікуйте поверхні, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий.
7. Привчіть себе до корисних звичок
Будьте фізично активними, уникайте стресу, висипайтеся, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.
Підготував:
заступника головного лікаря МКЛ №3 Кузик О.В.