ОБЕРЕЖНО – БОРЩІВНИК!

Червень-липень – пора цвітіння екзотичної рослини – борщівника Сосновського. Він росте обабіч річок, доріг, лісів, а тепер поступово перебирається і на поля, дачні ділянки. В Україні трапляються 5 видів борщівника. Рослина має високе стебло і велике листя. Може виростати до 3-х метрів. Квіти білого або рожевого кольору, суцвіття у формі парасольки. Його краса та висота впадають у вічі багатьом.

Проте ця рослина становить велику небезпеку. Листя і плоди борщівника багаті ефірними маслами. При контакті зі шкірою борщівник може викликати опік 1–3 ступеня. Для цього достатньо нетривалого і несильного опромінення сонцем ділянки шкіри, забрудненої соком рослини. Час прояву опіку – від кількох годин до кількох діб. Особлива небезпека полягає в тому, що дотик до рослини перший час не дає жодних неприємних відчуттів, і ви можете просто не звернути на це уваги.

Цікаво, що борщівник абсолютно комфортно почувається у будь-якому куточку світу: в Європі, Азії, на території Сибіру, на Кавказі і в Америці. Після Другої світової війни отруйний красень із легкої руки товариша Сталіна захоплює й територію України. А все тому, що в 40-х роках авторитарний вождь, нібито за прикладом американських фермерів, наказав вирощувати борщівник як кормову культуру для худоби, адже при мінімальних витратах на вирощування рослина давала максимальну харчову цінність. Борщівник завезли з Сибіру до України, та згодом помітили, що від нього корови стали давати гірке молоко, ще й дослідили, що рослина отруйна. Тому планомірно його вирощувати перестали, а гігант перейшов у розряд бур’яну, котрий скільки не виводь, а він і далі вродиться. Тому борщівник й отримав своє друге народне ім’я — «помста Сталіна». Раніше, ще на початку 1990-х років, цю рослину скошували. Зараз, на жаль, цю ситуацію ніхто не виправляє.

Лікарі застерігають: будьте обережні, не намагайтеся чіпати цю рослину голими руками.

Борщівник також є контактним і дихальним алергеном і має сильний запах, який відчувається вже в 5 метрах від рослини і може викликати нудоту та задуху.

При сильних опіках піднімається температура, починається лихоманка, з’являються виразки. Після лікування на їх місці залишаються темні плями. Можливі й смертельні випадки після контакту з борщівником. Особливо, якщо вражаються рот чи горло.

Перша допомога при опіку борщівником:

  • захистити ділянки дотику шкіри з рослиною від сонячних променів мінімум на дві доби;
  • промити уражені місця великою кількістю води з густою мильною піною;
  • обробити спиртом або слабким розчином марганцівки (знежирює шкіру, чим послаблює ураження), можна застосувати також фурацилін, розчин магнезії;
  • змастити уражене місце кремом «Пантенол» або іншим засобом від опіків;
  • невеликі пухирі краще не чіпати. Якщо вони продовжать збільшуватись – потрібно звернутись до лікаря, щоб він розітнув їх у стерильних умовах;
  • вийняти з листа алоє ложкою м’якуш і нанести на уражене місце. Протизапальні і антибактеріальні властивості алое роблять його досить ефективним засобом;
  • припарка з листків звичайного садового бур’яну – подорожника, промитого та пропареного дає протизапальний і антибактеріальний ефект;
  • компрес з тканини, змоченої у холодному молоці заспокоює свербіння краще, ніж холодна вода. Хоча механізми такої дії молока поки не з’ясовані, не виключено, що активними компонентами в даному випадку є молочні жири;
  • змочений водою звичайний пакетик чаю (чорного або зеленого) і прикладений до шкіри, що зудить, полегшує свербіж. Дубильна кислота, що міститься в листі чаю, полегшить свербіння та зменшить запалення тканин;
  • тепла ванна з додаванням декількох столових ложок дрібномелених вівсяних пластівців, або звичайного вівсяного борошна підсушує висип і запобігає його перетворенню в пухирі, що зудять. З ванни потрібно вибиратися обережно: намокла вівсянка дуже слизька.
  • далі необхідно уникати сонячного проміння, не менше доби бути у приміщенні.

У жодному випадку не розтирайте уражене місце. Так ви можете рознести подразнюючу речовину буквально по всьому тілу. Особливо важливо не доторкатися до обличчя та очей.

У пральній машині, при помірній температурі необхідно випрати одяг, в якому гуляли по чагарниках борщівнику. Це убереже від поширення висипу по всьому тілу. Також необхідно ополоснути водою взуття.  

Запам’ятайте!

Міська клінічна лікарня №3 рекомендує, збираючись на прогулянку в ліс або поле, де можуть рости отруйні рослини, надягайте штани й сорочку з довгими рукавами. Знайдіть офіційне джерело і роздивіться, як виглядають борщівник, вовче лико, болиголов плямистий, анемона, простріл луговий, чистотіл. До всіх цих рослин можлива підвищена чутливість. Щоб запобігти лиху, будьте обачними!