Обмороження настає внаслідок впливу низьких температур. Температура 3-4 С вище нуля уже може бути причиною охолодження організму, а при мінусових погодних температурах, навіть при -3о чи -4о С, наступає обмороження. Особливо несприятливо діє на організм вологість повітря.
Найчастіше відморожуються периферичні частини тіла: вушні раковини, ніс, кисті рук і пальці стопи. Відмороження можливі від дії сухого холоду, в результаті зіткнення з предметом низької температури, від тривалої дії вологого середовища при температурі вище 0 градусів по Цельсію.
На виникнення обмороження впливають ряд факторів.
-
Погодні умови (температура, вологість повітря, швидкість вітру); тривале перебування на вологому повітрі підвищує вологість одежі, через що збільшується втрата тепла і відмороження може наступити при температурі плюс 2 градуси; різкі перепади температури повітря при високій вологості і швидкості вітру.
-
Механічні фактори, які ускладнюють кровообіг: носіння тісного взуття і одежі; тривале перебування у вологому взутті; вимушена поза і зменшення об’єму руху в суглобах кінцівок.
-
Умови, які знижують місцеву терморегуляцію і опір тканин: повторні відмороження кінцівок, захворювання периферичних судин і нервів; хронічні запалювальні процеси на кінцівках; рубці на шкірі; втома; гострі захворювання; травми і кровотечі; індивідуальна адаптаційна непристосованість людини.
Розрізняють чотири ступеня відмороження:
При відмороженні I ступеня потерпілий відчуває ниючий біль, порушення чутливості шкіри. На шкірі спостерігаються різні забарвлення – червоного, синього кольору без пухирців. Набряк м’яких тканин зменшується на другий день.
При відмороженні ІІ ступеня страждає поверхневий шар шкіри, обов’язкові пухирі, наповнені прозорою світло-жовтою рідиною. Дно пухиря зберігає чутливість. Біль посилюється. Загальний стан потерпілого залежить від площі ураження. Заживання ран без утворення рубців можливе протягом 2,5 – 3 тижнів. При відмороженнях I-ІІ ступеня тривалий час зберігається підвищена чутливість до холоду через патологічні зміни в судинах.
При відмороженнях III ступеня м’які тканини проходять стадії утворення пухиря, некрозу, розвитку грануляції і рубцювання. Дно пухиря має мертвенно-білий або синьо-багровий колір. Чутливість відсутня. На 7 – 10 добу спадає набряк у тканинах, формується некроз, приєднується нагноєння. Ніготь відторгається. Можливий шок.
При відмороженнях IV ступеня наступає омертвіння не тільки шкіри, а й тканин і кісток. Хворий може загинути.
Через недооцінку серйозності холодової травми втрачається дорогоцінний час для надання першої медичної допомоги.
Велику роль у підвищенні стійкості організму до холоду відіграє загартування організму, здоровий спосіб життя. Заняття фізичною культурою – це теж профілактика відмороження.
У холодну пору року необхідно дотримуватися правил особистої гігієни (регулярно мити ноги, міняти шкарпетки). Необхідно пам’ятати, що у вологих шкарпетках ноги мерзнуть навіть у невеликі морози. Взуття повинно бути теплим, еластичним, підібраним по нозі, не пропускати воду.
Не варто змащувати відкриті частини тіла кремом або жиром, так як вони не тільки не захищають шкіру, а сприяють переохолодженню.
На морозі не можна сидіти не рухаючись! Необхідно виконувати фізичні вправи, приймати гарячу їжу, якщо є така можливість.
Дорослі повинні не залишати без уваги дітей на відкритому повітрі взимку, в холодну погоду. Небезпечним є зіткнення частини тіла з холодним металевим предметом. Дітям треба нагадувати, щоб вони не пробували лизнути холодний метал язиком.
Не слід у таку погоду вживати алкоголь, так як при цьому втрачається самоконтроль, периферійні судини розширюються, що призводить до збільшення тепловіддачі, а це, в свою чергу, веде до переохолодження.
Шановні громадяни! У зв’язку з суттєвим зниженням добової температури звертаємося до вас з проханням дотримуватися порад медиків, як уникнути шкідливого впливу низьких температур на організм.