29 жовтня в міжнародному календарі позначається, як Всесвітній день псоріазу (World Psoriasis Day). Ініціатором його заснування в 2004 році виступила Міжнародна федерація асоціацій псориазу (International Federation of Psoriasis Associations – IFPA).
Цей День створений не тільки для пацієнтів та лікарів-дерматологів, але й щоб привернути увагу громадськості, дозволяючи хворим на псоріаз зрозуміти, що вони несамотні, надаючи можливість висловитися, розповісти про свої проблеми та потреби. Близько 3 % населення світу хворіє на псоріаз. В Україні таких людей налічується близько 1,5 млн. Якщо додати до цієї кількості всіх рідних та близьких, які «хворіють» разом із своїми родичами, то ця цифра буде набагато більше. Псоріаз – це не тілька велика медична, але й важлива соціальна проблема, яка набуває дедалі більшої актуальності, як у професійних колах, так і у суспільстві.
Організація та щорічне проведення заходів у рамках Всемирного дня псоріазу спрямовані на залучення уваги людей, міжнародних медичних та благодійних організацій, фондів, державних та приватних медичних установ усіх країн до питання профілактики, методів діагностики та лікування цього захворювання. Крім того, до числа задач, які ставить перед собою IFPA, відноситься і просвітницька діяльність, спрямована на те, щоб роз’яснити людям способи профілактики цієї хвороби, знати своє ставлення до так званої групи ризику, тобто розуміти чи є спадковість до захворювання. Важливою у роботі Федерації є розїяснення щодо питань психологічного стану хворих, зрозуміння пацієнтами та оточуючих того, що псоріаз не відноситься до ряду інфекційних захворювань.
Псоріаз – це хронічне неінфекційне захворювання шкіри з генетичною схильністю, яке періодично загострюється. Вилікувати його раз і назавжди неможливо, але при правильному лікуванні можна контролювати та не давати йому впливати на якість життя пацієнта. За частотою захворювань псоріаз посідає друге місце після алергодерматозів. Супроводжується появою стійких висипів на шкірі, які приводять до порушення психоемоційного стану людини, її роботоздатності.
Нерідко ушкоджується не тільки шкіра, але й суглоби, що приводить до інвалідності людей молодого віку. Ця недуга змушує страждати не тільки тіло, але й душу… Незважаючи на значні зусилля збоку як зарубіжних та вітчизняних фахівців у лікуванні та профілактиці захворювання, проблема псоріазу залишається актуальною.
Як і всьому світі, українські дерматологи повинні опиратися на сучасні методи доказової медицини в лікуванні псоріазу. З псоріазом можна і треба боротися, це не є вирок. Потрібно змінювати спосіб життя, полюбити себе, своє тіло та шкіру, доглядати за собою, вчасно звертатись до лікарів. Бережіть себе та прагніть до позитивних емоцій. Будьте здорові)