УВАГА ГРИП!
З настанням холодної пори року різко зростає кількість гострих респіраторних вірусних інфекцій, які в структурі інфекційних захворювань посідають перше місце. При цьому на грип припадає 12-15%. В епідемічний сезон за короткий період часу (4-6 тижнів) ці недуги підхоплюють 70-85% населення. Близько половини з них – діти.
Сприйнятливість населення до грипу дуже висока, багато в чому вона залежить від ступеня зміни вірусів. При появі нового штаму все населення виявляється неімунним. Захворювання поширюється лавиноподібно, виникає велика кількість важких форм захворювання і летальних випадків.
У сезоні 2015 – 2016 років серед населення України зареєстровано 5,8 млн випадків захворювань на грип та ГРВІ, показник захворюваності (1294,6 на 10 тис. населення).
На території Вінницької області зростання захворюваності на грип та ГРВІ за період із 40-го тижня 2015 р. по 20-й 2016 р. перехворіло на грип та ГРВІ 259 902 особи (1620,8 на 10 тис. населення), що становить 16% від населення області, в тому числі дітей віком до 17 р. – 161 129.
З початку епідемічного сезону на території області було зареєстровано 13 (лабораторно підтверджених) летальних випадків від ускладнень грипу (пневмонії), в т. ч. 2 серед дітей. Летальні випадки зареєстровані серед жителів м. Вінниці (3, в т. ч. 1 дитина), Вінницького (2), Тиврівського (3, в т.ч. 1 дитина), Крижопільського (2), Чечельницького, Хмільницького та Ямпільського районів.
Аналіз стану імунного прошарку показав, що для забезпечення імунологічного захисту населення проти грипу, необхідно звернути увагу на проведення специфічної профілактики.
На підставі загальних результатів вивчення циркулюючих штамів вірусів грипу ВООЗ рекомендувала для виробників включити до складу грипозних вакцин наступні штами вірусів, що циркулюватимуть у Північній півкулі в сезоні 2016-2017 років:
- А/Каліфорнія/7/2009(Н1N1) – подібний вірус,
- A/Hong Kong /4801/2014 (H3N2) – подібний вірус,
- вірус B/Brisbane/60/2008.
Для чотирьохвалентної вакцини, крім вищевказаних компонентів, рекомендується включити B/Phuket/3073/2013 – подібний вірус.
Враховуючи високу мінливість вірусів грипу з урахуванням oнoвленoгo складу вірусів, що вірогідно циркулюватимуть на території країни, погіршення соціально-економічної ситуації у новому сезоні можна очікувати збільшення кількості захворілих осіб.
Джерелом інфекції є хвора людина. Механізм передачі інфекції – повітряно-крапельний. Масовому поширенню грипу сприяють хворі на легкі форми, особливо ті, хто недбало ставиться до свого здоров’я і до небезпеки зараження оточуючих. З краплинами слизу із дихальних шляхів під час кашлю, чихання, розмови вірус може розсіюватися на кілька метрів від хворого.
Типові симптоми грипу:
- різкий підйом температури до 38-40°С;
- лихоманка;
- слабкість;
- біль у м’язах, суглобах, животі, очах.
Хворий відчуває ускладнення дихання через ніс, першіння в горлі, стиснення за грудиною, сухий болючий кашель.
Грип вкрай небезпечний своїми ускладненнями:
- легеневі ускладнення (пневмонія, бронхіт). Саме пневмонія зумовлює найбільше смертей від грипу;
- ускладнення в роботі верхніх дихальних шляхів (отит, синусит, трахеїт);
- ускладнення в роботі нервової системи (менінгіт, енцефаліт, невралгії).
Грип часто супроводжується загостренням хронічних захворювань.
Як захистити себе від грипу?
Основним заходом специфічної профілактики є вакцинація. Вона здійснюється протигрипозною вакциною, що відповідає ведучому штаму і містить зазвичай антигени трьох штамів вірусу, які відбираються на основі рекомендацій ВООЗ.
Вакцинація особливо рекомендована групам ризику – дітям, які часто хворіють на гострі респіраторні захворювання, людям похилого віку з хронічними захворюваннями, медичним працівникам, вчителям, працівникам сфери обслуговування.
Що робити, якщо ви захворіли на грип?
Слід залишатися вдома і дотримуватися постільного режиму протягом усього температурного періоду, оскільки грипозне захворювання є великим навантаженням на серцево-судинну систему. Пити більше рідини, щоб вимивати токсичні продукти обміну, які утворюються під час інфекційного захворювання. Звернутися до лікаря. Саме він повинен призначити необхідне лікування з урахуванням вашого стану здоров’я і віку.
Профілактика:
- уникати тісних контактів з людьми, які чхають і кашляють;
- не торкатися руками очей, рота і носа;
- носити марлеву пов’язку або разову маску;
- регулярно ретельно мити руки з милом, протирати їх спиртовмісним засобом для дезінфекції рук;
- здійснювати вологе прибирання, провітрювання і зволоження повітря в приміщенні.
Як знизити ризик передачі вірусів?
Ніхто не застрахований від того, щоб в будь-який момент стати джерелом інфекції. Тому щоб захистити близьких та інших людей навколо себе потрібно:
- під час кашлю або чхання прикривати рот і ніс одноразовою серветкою, яку потім потрібно негайно викинути
- якщо помітили у себе симптоми, характерні для ГРВІ (нежить , кашель, чхання, головний біль, слабкість), необхідно звернутися до лікаря. Не варто йти на роботу, в школу, відвідувати громадські місця. Якщо виникла гостра необхідність порушити це правило, використовуйте маску або ватно-марлеву пов’язку
- ні в якому разі не займайтеся самолікуванням
Адміністрація МКЛ №3