Травми ока

Травми ока – стани, при яких порушується цілісність і функції органу зору. По виду можуть бути виробничі, сільськогосподарські, транспортні, спортивні, побутові, кримінальні та ін.
Причини травм ока. Будь-яке агресивне зовнішній вплив на око, будь то твердий предмет, їдке хімічна речовина, випромінювання може привести до травми ока.

Види травм ока

За ступенем тяжкості травми можуть бути легкі (не призводять до зниження функцій органу зору), середньої тяжкості (зниження функцій носить тимчасовий характер), важкі (стійке зниження функцій ока), особливо важкі (не виключена втрата ока).
За глибиною ураження виділяють непроникаючі (екстраокулярних чужорідні тіла, ерозії, опіки, контузії) і проникаючі (порушена цілісність фіброзної оболонки ока на всю її товщину).
Травми очниці мають різні прояви: болі, майже відразу виникає диплопія. При переломах можливий екзофтальм або енофтальм, підшкірна емфізема, набряк і гематоми повік, обмеження рухів ока, птоз (опущення століття). Можливі рани м’яких тканин, закриті та відкриті переломи. Часто поєднуються з травмами очного яблука.
Контузії очниці – Тупі травми, при яких не порушена цілісність тканин. Скарги на болі, обмеження рухливості, утворення гематоми, почервоніння. Гострота зору знижується, тому що відбувається пошкодження очного яблука.
При пораненні м’яких тканин очниці можуть пошкоджуватися прилеглі органи – слізна заліза, зовнішні м’язи очі.
Травми очного яблука мають різні механізми виникнення і різну клінічну картину. Можуть бути тупі (контузії), непроникаючі і проникаючі травми.
Рани повік буває не наскрізні і сквозние- без пошкодження і з пошкодженням вільного краю століття- рвані, колоті або різані. При наскрізних пошкоджується повіку на всю товщину (шкіра, м’язи і хрящ).
Контузії бувають прямі (при безпосередньому впливі на очне яблуко) і непрямими (внаслідок струсу голови або тулуба). Залежно від сили удару, еластичності тканин ока та наявності супутньої патології, оболонки можуть надриватися або розриватися. Пацієнта турбують болі, нудота, запаморочення, почервоніння ока, зниження зору, туман перед очима, плаваючі помутніння. При об’єктивному огляді може бути набряк рогівки, крововилив у передню камеру (гіфема), частковий або повний відрив райдужки, параліч сфінктера зіниці (неправильна форма зіниці, відсутність реакції на світло), кільце Фоссіуса на передній капсулі кришталика (відбиток пігментного облямівки райдужки), парез або параліч циліарного м’яза (порушена акомодація), травматична катаракта, вивихи і підвивихи зіниці, крововиливу в хориоидею, на сітківці – берліновское помутніння та / або крововиливу, її розриви, відшарування (може відбутися у віддалені терміни).

Непроникаючі поранення бувають з наявністю або відсутністю сторонніх тіл. При цьому не порушена цілісність зовнішньої оболонки (рогівки, склери) на всю товщину. Найпоширеніші травми – чужорідні тіла рогівки. Виникають при недотриманні техніки безпеки і роботі без захисних окулярів. Часто зустрічаються сторонні тіла після роботи з болгаркою і у вітряну погоду. З’являються відчуття стороннього тіла, сльозотеча, світлобоязнь, неможливість відкрити очей. При об’єктивному обстеженні видно сторонні тіла повік, рогівки або кон’юнктиви, поверхнева і глибока ін’єкція очного яблука.

Непроникаюче поранення очі

Ознаки проникаючих поранень: Наскрізна рана в рогівці або склері, отвір в райдужці, фільтрація вологи передньої камери, випадання внутрішніх оболонок ока або склоподібного тіла, наявність внутрішньоочного стороннього тіла. Також непрямими ознаками є дрібна або глибока передня камера, неправильна форма зіниці, відрив райдужки, гіпотонія очі, гемофтальм та ін.

Проникаюче поранення з випаданням райдужної оболонки і циліарного тіла
Найважче ускладнення проникаючих поранень – ендофтальміт – Запалення склоподібного тіла гнійного характеру, 60-80 відсотків випадків призводять до сліпоти. Спостерігається загальне нездужання, лихоманка, очей гіпотонічен, повіки і кон’юнктива набряклі і гіперемована, за кришталиком – абсцес склоподібного тіла жовто-сірого кольору.

Ендофтальміт

Панофтальміт у всіх випадках призводить до сліпоти і небезпечний для життя хворого. Це запалення всіх оболонок ока, швидко переходить на орбіту і запальний процес може растпространяться на головний мозок. Інфекція проникає в момент травми або вже після неї. Найпоширенішим збудником є стафілокок. Спочатку виникає гнійний іридоцикліт, потім формується абсцес склоподібного тіла, потім у процес втягується сітківка, судинна і фіброзна оболонки ока. У передній камері гній, за нею нічого не проглядається, рогівка і повіки набряклі, з’являється екзофтальм.
Симпатична офтальмія – Уповільнене запалення негнійного характеру на непораженном оці при проникаючому пораненні другого ока. Частіше розвивається через 1-2 місяці після травми. Протікає у вигляді іридоцикліту або нейроретініта. Перші ознаки – незначна ін’єкція судин кон’юнктиви, невелика хворобливість, світлобоязнь. Потім з’являються симптоми іридоцикліту, гіпертензія змінюється гіпотонією, а потім субатрофію очі.
Опіки очей бувають термічні (дія високих або низьких температур), хімічні (луги і кислоти), термохімічні, променеві.

За глибиною ураження виділяють 4 стадії:
1. Гіперемія шкіри і кон’юнктиви, наявність поверхневої ерозії рогівки.
2. Бульбашки на шкірі повік, плівки на кон’юнктиві, напівпрозоре помутніння строми рогівки.
3. Некроз шкіри, кон’юнктиви, рогівка має вигляд «матового скла».
4. Некроз шкіри, кон’юнктиви, рогівка у вигляді «порцелянової платівки».
Пацієнтів турбують сильні болі, сльозотеча, світлобоязнь, неможливість відкрити очі, зниження гостроти зору.

Опіки очей
Обстеження пацієнта з травмою ока

Обстеження проводиться дуже ретельно, щоб правильно поставити діагноз і призначити лікування. З будь травмою ока необхідно негайно звернутися до офтальмолога, щоб не пропустити важкої патології і попередити розвиток ускладнень.
– зовнішній огляд – часто помітні ушкодження у вигляді ран, кровотеч, сторонніх тіл. Можливий набряк, гематоми повік, екзофтальм або енофтальм
– визначення гостроти зору – при багатьох травмах знижена через відсутність повної прозорості оптичних середовищ ока
– периметрія
– визначення чутливості рогівки (при багатьох травмах і опіках знижена)
– визначення внутрішньоочного тиску – можлива як гіпертензія, так і гіпотензія
– огляд у прохідному світлі – видно чужорідні тіла або пошкодження, пов’язані з травмою (помутніння кришталика і / або склоподібного тіла та ін.)
– обов’язково проводять виворіт верхньої повіки, в деяких випадках подвійний, щоб не пропустити знаходяться на слизовій чужорідні тіла
– біомікроскопія – повинна проводитися дуже ретельно, обов’язково з фарбуванням рогівки флуоросцеіном
– гоніоскопія проводиться для огляду кута передньої камери та діагностики пошкоджень циліарного тіла і райдужки
– офтальмоскопія пряма і непряма, а також за допомогою лінзи Гольдмана допомагає визначити таку патологію, як контузія сітківки, внутрішньоочні чужорідні тіла, відшарування сітківки
– рентгенографія орбіти і черепа у двох проекціях
– рентгенографія з використанням протеза Балтіна-Комберг для визначення місцезнаходження внутрішньоочного стороннього тіла. Для цього на обезболенном оці розташовують протез точно в точки 3, 6, 9, 12:00. Роблять знімок, а потім його наносять на спеціальні таблиці
– комп’ютерна томографія орбіти і очі для визначення наявності рентгеннегатівних чужорідних тіл
– УЗД очі допомагає визначити стан внутрішніх оболонок і середовищ ока, а також розташування і кількість сторонніх тіл
– флуоресцентна ангіографія показана для виявлення ділянок, які необхідно відмежувати за допомогою лазерної коагуляції сітківки. Можливе проведення тільки при прозорих середовищах очі
– загальноклінічні аналізи крові, сечі, цукор, кров на RW, ВІЛ-інфекцію, HBs-антиген
– консультації травматолога, нейрохірурга, терапевта при необхідності.

Лікування при травмі ока

Лікування повинно бути розпочато якнайшвидше після травми.

Легка контузія очниці (наприклад, при ударі кулаком в око) у більшості випадків вимагає амбулаторного лікування, але огляд лікаря-офтальмолога обов’язковий. Відразу після травми необходмо прикласти холод на область пошкодження, закапати дезінфікуючі краплі (можна звичайний альбуцид), при сильних болях прийняти знеболююче і звернутися до найближчого травмпункту. Лікар вже може призначити гемостатичні препарати всередину або внутрішньом’язово (етамзілат або дицинон), а також препарати кальцію, йоду і поліпшують трофіку (Емоксипін укол внутрішньом’язово або парабульбарно – під око).
У більш важких випадках випадках потрібне строгий постільний режим. При будь-яких пошкодженнях цілісності тканин обов’язково введення протиправцевої сироватки та/або анатоксину.
Рани повік підлягають хірургічній обробці з накладанням швів і при пошкодженні слізного канальця в нього вставляється зонд Полака.
Сторонні тіла рогівки при їх поверхневому розташуванні підлягають видаленню в умовах приймального покою з подальшим призначенням антибактеріальних крапель і мазей. При цьому після місцевого знеболювання витягають чужорідне тіло і окалину навколо нього за допомогою ін’єкційної голки.

При контузиях очного яблука лікування може бути консервативним і оперативним. Обов’язковим є постільний режим і холод на область травми. Призначають такі групи препаратів: гемостатичні (зупиняють кровотечу), антибактеріальні (антибіотики місцевої та загальної дії), діуретики (зменшують набряк тканин), протизапальні (нестероїдні і гормональні), фізіотерапевтичне лікування (УВЧ, магнітотерапія). Хірургічному лікуванню підлягають розриви склери і сітківки, вторинна глаукома, травматична катаракта).
При проникаючих пораненнях приблизний план лікування: закопують краплі з антибіотиками (Флоксал, Тобрекс та ін.), накладають стерильну бінокулярну пов’язку, транспортування проводиться в положенні напівлежачи, при необхідності знеболюють (місцеве або загальне), вводять протиправцеву анатоксин або сироватку, внутрішньом’язово або внутрішньовенно – антибіотики широкого спектру дії (пеніциліни, цефалоспорини, макроліди та ін.). У стаціонарі залежно від виду та ступеня травми виробляють оперативне лікування. Це може бути ревізія рани і первинна хірургічна обробка, видалення внутрішньоочних сторонніх тіл, профілактика розривів сітківки при їх загрозу (склеропломбаж, лазерна коагуляція), видалення сторонніх тіл, імплантація інтраокулярної лінзи при травматичної катаракти. У важких випадках вирішують питання про енуклеація очного яблука протягом 1-2 тижнів після травми.
Профілактика симпатичної офтальмии передбачає видалення сліпого травмованого ока в перші 2 тижні після поранення. Лікування повинно проводитися під обов’язковим наглядом імунолога. Місцево застосовують закапування кортикостероїдів, а також їх субкон’юнктивально введення, мидриатики у вигляді крапель і ін’єкцій. Системно застосовують гормональні препарати, а при їх неефективності – імуносупресивну терапію (мнтотрексат, азатіоприн). Ефективні методи екстракорпоральної детоксикації – плазамаферез, ультрафіолетове опромінення крові.

Лікування ендофтальміту передбачає введення високих доз антибіотиків парентерально і місцево, а також вітректомію з введення антибактеріальних препаратів у склоподібне тіло. При неефективності лікування або розвитку атрофії очного яблука виробляють енуклеацію. При панофтальмія – евісцерація.

При всіх опіках 2-4 ступеня обов’язково проводиться профілактика правця. 1 стадія підлягає амбулаторному лікуванню. Призначають антибактеріальні краплі і мазі (Тобрекс, Флоксал, Офтаквікс). Решта опіки лікуються в стаціонарі. Призначають консервативне лікування-з 3 стадії ще й хірургічне. Можливе застосування лікувальних контактних лінз.

Медикаментозна терапія:
– мідріатікіместно – закапувати по 1 краплі 3 рази на день (Мезатон, МІДРІАЦИЛ, Тропикамид) або субкон’юнктівально
– антибіотики місцево у вигляді крапель і парабульбарно ін’єкцій (спочатку кожну годину, потім знижують кратність закапування до 3 разів на день – Тобрекс, Флоксал, Офтаквікс- парабульбарно гентаміцин, цефазолін) або мазей (Флоксал, ерітроміціновая, тетрациклінова), а також для системного застосування
– протизапальні препарати місцево і системно нестероїдні (краплі Індоколлір, Наклоф, Диклофен 3-4 рази на день) або гормональні (краплі Офтан-дексаметазон, парабульбарнодексон)
– інгібітори протеолітичних ферментів – контрикал, гордокс
– дезінтоксикаційна терапія (внутрішньовенні краплинні введення розчинів – Гемодез, реополіглюкін 200,0-400,0 мл)
– діуретики (діакарб, лазикс)
– десенсибілізуючі препарати (димедрол, супрастин)
– судинорозширювальні (но-шпа, папаверин, кавінтон, нікотинова кислота)
– вітамінотерапія (особливо групи В)

Хірургічне лікування: пошарова або наскрізна кератопластика, при опіках кон’юнктиви – пересадка слизової з порожнини рота, при опіках 4 стадії виконують пересадку слизової рота на всю передню поверхню очі і блефарорафію (зшивання століття).
Ускладнення травм ока
При несвоєчасній обробці рани і неадекватною консервативної терапії можлива поява ускладнень, таких як ендофтальміт, панофтальмит, симпатичне запалення, стійке зниження гостроти зору, втрата ока, абсцеси головного мозку, сепсис та ін. Багато станів загрожують життю пацієнта, тому навіть найменші травми вимагають огляду офтальмолога в умовах стаціонару.

Лікар офтальмолог Волошина В.