Хвороба Альцгеймера – це захворювання нервової системи, при якому хворий неухильно втрачає пам’ять на все: починаючи від того, як звуть сусідку, і закінчуючи тим, як тримати ложку в руках або вимовляти слова. Хвороба Альцгеймера – це один з різновидів старечої деменції, діагностується практично у 50% людей старше 85 років. У рідкісних випадках зустрічається і так званий “ранній” Альцгеймер, який може розвинутися й у 20-річного.
Хвороба Альцгеймера: як розпізнати недуг, що відбирає пам’ять і життя
При хворобі Альцгеймера клітини мозку людини гинуть, при цьому на початковій стадії недуги відбуваються порушення когнітивних функцій, на більш пізніх – страждає весь організм. Альцгеймер вражає не тільки людей похилого віку, існує і рання форма захворювання.
Фактори ризику
Хвороба Альцгеймера досить часто зустрічається у всьому світі, проте, точні причини її розвитку все ще невідомі. Зате відомі фактори, що підвищують ризик захворювання:
● дефіцит інтелектуальної діяльності,
● брак активності фізичної,
● атеросклероз, діабет і деякі інші хвороби,
● брак вітаміну D,
● куріння,
● черепно-мозкові травми,
● похилий вік.
Також передбачається спадкова схильність, але не до самої хвороби, а до порушення клітинного метаболізму.
Що потрібно робити, щоб запобігти недугу, а також основні симптоми і стадії прогресуючої хвороби.
Ранні симптоми Альцгеймера
• Страждає короткочасна пам’ять, довготривала знаходиться на колишньому рівні.
• Виникають труднощі зі сприйняттям нової інформації.
• Апатія, людина втрачає інтерес до своїх звичних справ або навіть до життя в цілому.
• Виникають проблеми з мовою.
• Порушується орієнтація у просторі.
• Стає важко згадувати деякі слова.
• Можливо агресивна поведінка, яка більше проявляється у чоловіків.
Клінічні симптоми Альцгеймера
Коли ознаки хвороби Альцгеймера переступили поріг ранньої стадії, на перший план виходять такі симптоми.
• Починають здавати свої позиції функції довготривалої пам’яті.
• До мінімуму знижується працездатність і активність.
• До апатії підключається депресія, критичне ставлення до себе, своїх дій, до життя і до оточуючих.
Якщо лікар підтвердив перераховані вище симптоми призначається тестування. В опитувальник входять математичні обчислення, робота з картинками, завдання на орієнтування в часі і в просторі.
До більш серйозних і достовірних методів діагностики відноситься нейровізуалізація, яка допомагає виявити судинні порушення головного мозку.
За допомогою магнітно-резонансної томографії, спостерігається порушення обміну речовин в мозкових тканинах і зменшення кількості речовини головного мозку.
Лікування хвороби Альцгеймера
Захворювання Альцгеймера невиліковно. Пацієнту і його близьким і лікарям залишається – направляти всі сили на боротьбу з симптомами, щоб сповільнити прогресування недуги. Існує ряд медикаментозних препаратів, які знижують активність утворення відкладень, що руйнують клітини мозку і засобів, що сприяють поліпшенню якості життя пацієнтів.
Профілактичні заходи хвороби Альцгеймера
Найкраще запобігти хворобі, ніж її лікувати.
- Розумова діяльність. Люди, які не мають розумової стимуляції ризикують отримати Альцгеймера в 2,6 разу більше. Тому розв’язуйте кросворди і головоломки, грайте в інтелектуальні ігри, читайте розумні книги.
- Фізична активність. “В здоровому тілі здоровий дух” – не просто приказка. Помірні навантаження – це хороше кровопостачання, повноцінне живлення клітин, тонус м’язів та інших тканин, і ще багато всього корисного.
- Корисні продукти. Для профілактики Альцгеймера рекомендують дотримуватися дієти з низьким глікемічним індексом (овочі, несолодкі фрукти, нежирне м’ясо, злаки). Також благотворно впливають зелений чай (200 мл на день знижує ризик захворювання на 54%), кориця і куркума.
- Вітамін D і риб’ячий жир. Цей комплекс чомусь недооцінюють, хоча він здатний запобігти безлічі неврологічних захворювань, поліпшити пам’ять і увагу, зміцнити нервову систему.
- Хвороба Альцгеймера – це неухильно прогресуюче захворювання, яке може просто “стерти” людину. Тому при появі тривожних симптомів краще не затягувати, а відразу ж звернутися до невролога !