Вся увага зараз прикута до зростаючих темпів поширення коронавірусу, але не можна забувати, що прийшов час сезонних захворювань. У 2020-2021 роках, за прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я, в Україні будуть циркулювати 4 штами грипу. І зараз саме час пройти вакцинацію, щоб не підхопити дві інфекції одночасно. В кінці жовтня в Україні стартувала вакцинація від грипу. До епідсезону 2020-2021 років в країну поставили 665 тисяч доз вакцини.
У поточному епідеміологічному сезоні в Україні будуть циркулювати: Guangdong-Maonan (H1N1), Hong Kong (H3N2), Washington (B/Victoria lineage), Phuket (B/Yamagata lineage). Перші два штами – це віруси типу А, вони більш агресивні і можуть викликати ускладнення аж до летального результату. З ускладнень, які не характерні для вірусів типу В – енцефаліт (запалення мозку), а також менінгоенцефаліт (запалення оболонок мозку).
Інкубаційний період для всіх чотирьох штамів однаковий – до тижня (в середньому дві доби). Клінічні симптоми теж схожі: головний біль, озноб, біль у м’язах і суглобах, біль у горлі, підвищення температури тіла до 40 градусів, кашель, нежить, втрата апетиту. При захворюванні вірусами типу А ще може бути біль в очах і світлобоязнь, а також нудота і діарея. До групи ризику захворювання на грип входять діти до 5 років і дорослі старше 60-ти, вагітні жінки, люди з надмірною вагою і хронічними захворюваннями.
Як відрізнити грип від коронавірусу:
• симптоми грипу можуть триматися до тижня, симптоми COVID-19 – довше;
• коронавірус частіше, ніж грип, викликає втрату нюху і смаку;
• за статистикою, в разі захворювання на грип спочатку з’являється кашель, в разі захворювання COVID – підвищується температура.
Одночасне зараження Covid-19 та грипом: чи можливо це і чим загрожує
Людина може одночасно підхопити коронавірус та грип. Водночас фахівці розходяться у думках щодо того, чи викликає це додаткові ускладнення та чи впливає на летальність.
Одні дослідники вважають, що людина, яка захворіла на грип та Covid-19, має такі самі симптоми, як під час звичайного інфікування грипом (гарячка, кашель, втома, спосіб передачі — краплинний).
Є стаття у журналі «The Lancet», де описуються одиничні випадки одночасного захворювання на коронавірус та грип. Там йдеться про те, що немає різниці у перебігу захворювання.
Але інші науковці (наприклад, є дані в журналі «Public Health England») вважають, що таке інфікування впливає на летальність. Ймовірніше померти від такої ко-інфекції, ніж під час звичайного перебігу хвороби. Інфекції підсилюють одна одну.
Водночас послідовно підхопити ці віруси малоймовірно. Інфікуватися другою інфекцією, коли людина заразилася першою, шансів значно менше. Вони викликають активацію імунних механізмів, які знижують імовірність нових заражень. Перша інфекція ніби конкурує з наступними. Через ризик ускладнень варто уникати подвійного інфікування. Для цього варто вакцинуватися від грипу, щоб зменшити ризик захворюваності.
Подвійне зараження варіантами коронавірусу
Людина може інфікуватися двома варіантами коронавірусу одночасно, однак це не вплине на симптоми та перебіг хвороби. Також «подвійне інфікування» не впливає на летальність. Вдихнути одночасно людина може скільки завгодно вірусних частинок. Якщо серед них є віруси кількох варіантів SARS-CoV-2, то теоретично всі вони можуть розпочати одночасний інфекційний процес. Але імунна система все одно реагуватиме на них однаково та вироблятиме схожі антитіла. Тобто хворий, інфікований двома варіантами, не відчуватиме жодних додаткових ускладнень порівняно з особою, яка заразилася однією мутацією. У них будуть схожі симптоми.
Водночас зараження варіантами коронавірусу послідовно майже неможливе. Малоймовірно, що людина може підхопити варіанти послідовно, адже в організмі з моменту першої інфекції формується імунна відповідь, яка захистить від другого інфікування. Щоб це відбулося, потрібно щонайменше три місяці, аж доки концентрація антитіл в крові знизиться.
Бережіть себе і своїх близьких. Будьте здорові і не хворійте!