Міська клінічна лікарня №3 інформує: у літній період, як правило, зростає небезпека виникнення гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь серед населення. Це зумовлено, в першу чергу, погодними умовами, що призводять до швидкого розмноження мікроорганізмів у продуктах харчування, що зберігаються з порушенням температурного режиму.
Найпоширенішими кишковими інфекціями є: дизентерія, сальмонельоз, харчові токсикоінфекції, ротавірусні та ентеровірусні інфекції.
Зараження здійснюється через забруднені бактеріями чи вірусами або їхніми токсинами продукти харчування (не миті овочі та фрукти, термічно не оброблені продукти харчування), вживання продуктів з порушеними умовами й термінами зберігання або виготовлених при неналежній термічній обробці, через предмети побуту, забруднені руки, при вживанні забрудненої води, неправильній поведінці під час відпочинку тощо. Тому важливою умовою виникнення харчової токсикоінфекції є попереднє інтенсивне розмножування бактерій в харчовому продукті. Захворювання виникають внаслідок накопичення в організмі людини значної кількості бактерійних ентеротоксинів.
Харчові токсикоінфекції, спричинені різними збудниками, мають подібну симптоматику. Ознаки хвороби виникають раптово і швидко наростають. З’являються мерзлякуватість, переймоподібний біль у животі, частіше в епігастрії і навколо пупка. Слідом за ним виникають нудота і повторне блювання, що приносить полегшення хворому. Згодом приєднується пронос. Випорожнення рідкі або водянисті, з неприємним запахом, до 10 раз на добу і більше, іноді з домішками слизу.
Тривалість хвороби 1-4 доби, поліпшення загального стану настає відразу після промивання шлунка і кишок.
Що робити при отруєнні?
Лікування має бути комплексним і негайним, у стаціонарі. Слід звертатись до лікаря. Не в якому разі не займатись самолікуванням, тому що це може привести до непередбачуваних наслідків. Невідкладну допомогу тяжкохворому надають вдома і лише після цього його госпіталізують. Необхідно якомога швидше промити шлунок і кишки з метою звільнення від мікробів і токсинів. У дітей шлунок промивати можна беззондовим методом, для цього краще використовувати розчин гідрокарбонату натрію (соди), який готується з розрахунку 2 ст. ложки. на 0,5 літра перевареної або кип’яченої води. Шлунок промивати потрібно до чистої води. За допомогою клізми очищають кишечник. Після цих дій потрібно терміново викликати карету швидкої допомоги для того щоб надати дитині кваліфіковану медичну допомогу. Ні в якому разі не потрібно найматися самолікуванням! Чим раніше дитина буде доставлена в стаціонар, тим скоріше вона одужає.
Антимікробну і протизапальну дію мають настої та відвари таких лікарських рослин, як петрушка городня, ромашка аптечна, м’ята перечна, звіробій звичайний, кріп городній та інші. Можна застосовувати також відвар сушених яблук, родзинок.
Для нормалізації травлення в кишках можна застосовувати ферментні препарати (фестал, ензистал, мезим-форте).
Яких правил варто дотримуватись аби уникнути гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь?!
- НЕ купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб. Купуючи будь-які харчові продукти у торговельній мережі споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку продукції.
- НЕ вживати продуктів і напоїв при найменшій підозрі щодо їх якості та з простроченими термінами споживання. Зберігати продукти харчування тільки у спосіб зазначений на упаковці та у встановлений термін.
- НЕ вживати незнайомі та підозрілі гриби, ягоди, трави та інші рослини.
- Приготовлені страви бажано вживати відразу, а у випадку їх повторного споживання вони мають піддаватись вторинній термічній обробці.
- Зберігати виготовлені страви без холоду НЕ більше 2 годин.
- НЕ брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодженого зберігання).
- НЕ виготовляти багатокомпонентні страви, що не вимагають термічної обробки (паштети, м’ясні салати тощо) у непристосованих умовах.
- При споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно ретельно помити питною водою.
- НЕ використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер, колодязів, підземних джерел тощо.
- Для пиття і приготування їжі використовувати воду ТІЛЬКИ з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану.
- При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм тощо) для миття посуду і рук вода МАЄ БУТИ профільтрована і прокип’ячена. Для пиття та приготування їжі необхідно мати з собою запас питної води.
- Перед приготуванням їжі та перед її вживанням необхідно ЗАВЖДИ мити руки з милом.
- ОБОВ’ЯЗКОВО мити руки після відвідування туалетів.
- При відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни. Дорослим необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб діти НЕ споживали незнайомі ягоди та продукти.
- Для купання та відпочинку слід користуватися ЛИШЕ офіційно дозволеними пляжами.
- У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання необхідно ТЕРМІНОВО звернутись до найближчої лікувальної установи. Самолікування небезпечне! При груповому відпочинку хворого бажано тимчасово (до прибуття лікаря) ізолювати від решти колективу.
- При тяжкому стані хворого треба НЕГАЙНО викликати невідкладну медичну допомогу.
ПАМ’ЯТАЙТЕ! Тільки чітке дотримання гігієнічних правил та вимог дасть можливість уникнути харчового отруєння та зараження кишковими інфекціями. Щиро бажаємо Вам здоров’я!