Катаракта

Катаракта (лат. cataracta— «водопад») — офтальмологічне захворювання, що пов’язане з помутнінням кришталика ока і викликає різні міри розладу зору аж до повної його втрати.

У ряді випадків хвороба може розвинутися під впливом зовнішніх чинників, наприклад під впливом випромінювання, або в результаті деяких захворювань, зокрема цукрового діабету. В більшості своїй катаракта — це природний результат старіння. Фізично помутніння кришталика обумовлено денатурацією білка, що входить до складу цього органу. Стареча катаракта перевищує 90% всіх випадків. У віці 52—62 року у 5% людей, а у віці 75—85 років в 92% можна виявити початкові стадії катаракти.
Симптоми катаракти

Найбільш частим симптомом катаракти є зниження гостроти зору. Залежно від розташування помутнінь кришталика в центрі або на периферії зір може знижуватися або залишатися високим. Якщо катаракта починає розвиватися на периферії кришталика, пацієнт може не відчувати жодних змін в зорі. Така катаракта виявляється випадково на профілактичному лікарському огляді. Чим ближче до центру знаходиться помутніння кришталика, тим серйозніше стають проблеми із зором. При розвитку помутнінь в центральній частині кришталика (його ядрі) може з’явитися або посилитися короткозорість, що виявляється поліпшенням зору поблизу, але погіршенням зору удалину. Цим пояснюється те, що людям з катарактою дуже часто доводиться міняти окуляри. Багато літніх пацієнтів в такій ситуації відзначають ту обставину, що загублена на п’ятому десятку життя здатність читати і писати без плюсових окулярів на деякий час нез’ясовним чином повертається. При цьому предмети видно нечітко, з розмитими контурами. Зображення може двоїтися. Зіниця, яка зазвичай виглядає чорною, може придбати сіруватий або жовтуватий відтінок. При катаракті, що набрякає, зіниця стає білою.
Люди з катарактою можуть скаржитися на підвищену або понижену світлочутливість. Так, деякі говорять, що світ довкола став якимсь тьмяним. З іншого боку, непереносимість яскравого світла, кращий зір в похмуру погоду або у сутінках характерний для помутнінь в центральній зоні кришталика. Найчастіше такі скарги спостерігаються при т.з. заднекапсулярной катаракті. Всі перераховані симптоми є свідченням для звернення до лікаря.
Єдиним ефективним лікуванням катаракти є хірургічне. Найсучаснішим і найменш травматічним способом видалення катаракти сьогодні є факоемульсифікация з імплантацією доладної лінзи. Цю методику виконують амбулаторно, вона характеризується малим розрізом і вважається «золотим» стандартом катарактальної офтальмохірургії. Крім того, вона не вимагає повного дозрівання катаракти і може бути застосована на початкових етапах її розвитку.
Безпека факоемульсифікациі настільки велика, що виконують її амбулаторно. Цього ж дня ви зможете повернутися додому і вести звичний спосіб життя без значних обмежень зорових і фізичних навантажень. Ефективність даної методики підтверджує той факт, що зір пацієнта унаслідок імплантації штучного кришталика починає відновлюватися вже на операційному столі. Перед операцією виконується місцева краплинна анестезія без вживання вколовши. Потім хірург робить мікророзріз від 1,8 до 2,6 мм. У мікророзріз вводиться наконечник спеціального приладу, через який поступає ультразвук. За допомогою ультразвука кришталик перетворюється на емульсію і виводиться з ока. На місце природного кришталика ока імплантується доладна інтраокулярная лінза (ІОЛ). Після імплантації ІОЛ, мікророзріз самогерметізіруєтся і не вимагає накладення швів. Займає операція, як правило, 10—15 хвилин і проходить абсолютно безболісно.