Обережно – кліщі!

обережно кліщі мкл3 застерігає

З початком весни в лісах і парках активізуються кліщі. У природі сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад, має два виражених піки активності: у квітні-травні та у серпні-вересні.

Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт та марсельська гарячка. На території Вінниччини кліщі переносять, здебільшого, хворобу Лайма серед людей, а серед чотирилапих – піроплазмоз. У масштабах України перелік хвороб значно ширший, до нього входять кліщовий енцефаліт, туляремія тощо. Зазначимо, що від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.

Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час, після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Існує ризик нападу кліщів в електричці, в автобусі, якщо поряд є люди, які повертаються з лісу. Також кліщі можуть заноситись до житла людини з букетами квітів або тваринами. Причепившись до одягу, кліщі переповзають на тіло і присмоктуються до місць з найбільш тонкою шкірою: за вухами, на шиї, під пахвами, в паховій області. Кліщі можуть нападати у будь-який час дня і ночі, у будь-яку погоду. Як правило, їх меншає у суху жарку погоду і більшає у прохолодну, похмуру. Живляться кліщі кров’ю людей і тварин, занурившись хоботком глибоко у шкіру. Кліщ кусає безболісно, впорскуючи через свою слину речовину, що має знеболюючу дію. Кровосмоктання кліща може тривати до 12 діб. Напившись крові людини або тварини, кліщ відпадає самостійно.

Прикріплення та присмоктування кліща хворі відмічали під час перебування на присадибних ділянках, на дачі, під час відвідування зеленої зони. Після укусу в інтервалі від 2 до 32 днів на місці присмоктування кліща з’являється почервоніння шкіри (еритема) у вигляді рожево-червоного кільця з більш блідим центром, що супроводжується підвищенням температури тіла, слабкістю, болем у м’язах рук, ніг та голови.

Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи, та навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.

Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти та порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща. Заразитися можна не лише під час всмоктування кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

Щоб уникнути укусів кліщів, НЕОБХІДНО:

  • перед відвідуванням лісу та парку одягати максимально закритий одяг, бажано – світлий однотонний (сорочку з довгими рукавами, брюки повинні буди заправлені у взуття);
  • покривати голову хусткою або іншим головним убором;
  • при тривалому перебуванні більше 2 годин на природі рекомендується застосовувати репеленти (аерозолі, що містять репеленти ДЕТА або акреп, які відлякують кліщів) згідно з інструкцією;
  • не розташовуватися на відпочинок в затінених місцях з високим травостоєм та поблизу стежок. Місце для привалів на природі слід звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м;
  • виходячи з лісу, обов’язково огляньте себе або попросіть взаємодопомоги інших людей. Повторіть огляд вдома. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям.
  • повернувшись додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Якщо разом з вами на природі перебувала тварина, її теж потрібно оглянути до того, як впустити у квартиру.

Що робити, якщо кліщ все ж таки присмоктався

Якщо ви виявили кліща на шкірі, негайно зверніться до найближчого травмпункту, які є в кожному районі міста і працюють цілодобово. Якщо це неможливо, видаліть його самостійно: змастіть кліща олією (але не заливайте), повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.

Після видалення кліща змастіть ранку 3% розчином йоду, спиртом чи одеколоном. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою.

Після видалення ретельно вимийте руки з милом, а кліща спаліть.

Після укусу кліщем необхідно протягом двох тижнів уважно слідкувати за станом свого здоров’я. Щоденно замірюйте температуру тіла. В разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі або якщо у вас з’явилась навіть легка недуга, не гаючи часу звертайтесь до лікаря, повідомляючи його про укус кліща.

Усім особам, які у весняно-літній період потрапляють у лісові райони, де багато кліщів та існує небезпека зараження кліщовим енцефалітом, рекомендується проводити щеплення. Вони забезпечують людині стійкий імунітет до вірусу цього захворювання.

З метою профілактики іксодового кліщового бореліозу, запобігання нападу іксодових кліщів фахівцями санітарно-епідеміологічної служби проводиться обстеження лісосмуг та парків міста на наявність іксодових кліщів, їх збір та лабораторне дослідження на видову належність, а також для подальшого дослідження на наявність збудників іксодового кліщового бореліозу та туляремії. Здійснюється реєстрація осіб, які звернулись зі скаргами на укуси кліщами в травмпункти, та диспансерний нагляд за ними.