28 ЛИПНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ВІРУСНИМИ ГЕПАТИТАМИ

Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами відмічається щорічно 28 липня з метою підвищення рівня обізнаності населення щодо вірусного гепатиту боротьби з цим грізним захворюванням. Власне, 28 липня народився лауреат Нобелівської премії професор Барух Самюель Бламберг, який відкрив світу вірус гепатиту В. Цей інформаційний та пам’ятний День було вирішено встановити на сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я ще в 2010-му році.

Вірус гепатиту А (HAV) передається при споживанні забруднених продуктів харчування та води або при прямому контакті з інфікованою людиною. Наприклад, епідемія в Шанхаї в 1988 році, під час якої було інфіковано 300 000 чоловік. Майже всі люди повністю одужують від гепатиту А з довічним імунітетом. Однак дуже незначна частина людей, інфікованих гепатитом А, може померти від блискавичного гепатиту. У країнах, що розвиваються з поганими санітарними умовами та гігієною більшість дітей (90%) набувають вірусну інфекцію гепатиту А до досягнення ними 10-річного віку. Для профілактики гепатиту А є безпечна і ефективна вакцина.

Згідно з оцінками 2016 року, 240 мільйонів чоловік хронічно інфіковані вірусом гепатиту В. Він є вірусною інфекцією, що вражає печінку і здатний викликати як гостру, так і хронічну хворобу. Приблизно 686 000 чоловік вмирають щорічно від інфекції гепатиту В, включаючи цироз і рак печінки в результаті хронічної інфекції гепатиту В. Захворювання можна запобігти за допомогою наявної в даний час безпечної та ефективної вакцини. Вона була розроблена у 1982 році і її ефективність становить 95%.

Гепатит C – це хвороба печінки, що викликається вірусом гепатиту C. У даному випадку вірус може викликати як гостру, так і хронічну інфекцію гепатиту, яка варіюється по тяжкості від легкої хвороби, яка триває кілька тижнів, до серйозної довічної хвороби.

В світі налічується близько 180 млн. людей, інфікованих гепатитом С, з яких щонайменше 1,2 млн. проживають в Україні. Більшість з них не знають про свою хворобу, тому що в 80% випадків гострий період проходить без симптомів і захворювання переходить в хронічну стадію, яка закінчується цирозом або раком печінки. Щорічно від пов’язаних з гепатитом С хвороб печінки помирає приблизно 700 000 чоловік.

У 2013 році, завдяки спільним зусиллям міжнародних організацій, громадськості, активістів, експертів, лікарів стало доступнішим лікування гепатиту С для населення: знижена ціна на стандартний курс лікування від 14 000 до 5 000 доларів США; за рахунок державного і місцевих бюджетів куплено перші курси для лікування хворих; прийнята Державна програма профілактики, діагностики і лікування вірусних гепатитів в період до 2016 року. Проте цього явно недостатньо. Епідемія гепатиту С протягом декількох років може стати серйознішою проблемою, ніж ВІЧ/СНІД, – повідомляє ВООЗ. Швидкість поширення гепатиту С в Україні залишається найвищою серед європейських країн, фінансування державної програми залишається незадовільним, і ціна стандартного курсу лікування все ще зависока для звичайних громадян. Ефективної вакцини від гепатиту С станом на 2020 рік поки ще, на жаль, немає.

Гепатит Е – також хвороба печінки, що викликається вірусом, відомим як вірус гепатиту Е (ВГЕ). Щорічно відбувається приблизно 20 мільйонів випадків інфікування ВГЕ, які, згідно з оцінкою, призводять до 3,3 мільйона симптоматичних випадків захворювання і 56 600 випадків смерті, пов’язаних з гепатитом Е. Як правило, захворювання самовиліковується, але в деяких випадках може розвиватися в швидкоплинний гепатит (гостру печінкову недостатність). В Китаї була розроблена і отримала ліцензію вакцина для профілактики вірусної інфекції гепатиту Е, але вона поки не є доступною повсюдно. Вірус гепатиту Е передається фекально-оральним шляхом, головним чином через контаміновану воду, проте були виявлені і інші шляхи передачі: споживання недостатньо термічно обробленого м’яса або м’ясних продуктів, отриманих від інфікованих тварин; переливання інфікованих продуктів крові та вертикальна передача від вагітної жінки її плоду.

Згідно даних Всесвітньої Організації Охорони здоров’я, станом на 2012-й рік, в світі налічувалося близько 2 мільярдів чоловік, які були інфіковані вірусним гепатитом групи «В», 150 млн. – гепатитом групи «С», 1,4 млн. – гепатитом групи «А», 20 млн. – гепатитом групи «Е». Цифри жахливі, не менш жахливою є і хвороба, яка спричиняється вірусним гепатитом – хвороба печінки.

Наявність Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами в міжнародному медичному календарі – це підвищення інформованості широкої громадськості про дане захворювання, шляхи його поширення, методи діагностики, стратегії доступного лікування і можливої профілактики.

БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ І РІДНИХ! БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!